Χάνει και με Πασκουάλ ο Παναθηναϊκός

Μετά από 50λεπτη μάχη ο Παναθηναϊκός έχασε 91-83 από την Εφές στο "Αμπντί Ιπεκτσί" και υπέστη την πρώτη ήττα του επί ημερών Πασκουάλ στον πάγκο.

Ο Παναθηναϊκός ξόδεψε το σουτ της νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και έστειλε με buzzer beater το ματς στη δεύτερη παράταση. Είχε 40% στο τρίποντο (12/30) και 21 ασίστ εκτός έδρας. Παρόλα αυτά έχασε 91-83 από την Εφές των 51 ριμπάουντ στην Κωνσταντινούπολη, στην πρώτη ήττα επί Τσάβι Πασκουάλ και δεύτερη του στην Ευρωλίγκα.

Οι "πράσινοι" έκαναν ένα πρώτο ημίχρονο σχεδόν ονειρικό. Ο Νικ Καλάθης έκανε δουλειές για τρεις (άμυνα, οργάνωση, σκορ) και με 7/12 σουτ πίσω από τα 6μ75 η ελληνική ομάδα είχε φτάσει να προηγηθεί 32-22 και 40-32 (19').

Χάθηκε όμως η ελληνική ομάδα στο... δρόμο προς τη νίκη. Διότι η άμυνα της Εφές, με τα νταμπλ-τιμ, κούρασε τον Καλάθη, με αποτέλεσμα το "τριφύλλι" να στερηθεί την καλή κυκλοφορία. Τα 4.5 λεπτά χωρίς πόντο μέτρησαν πολύ περισσότερο από τα πάμπολλα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τουλάχιστον όμως Παππάς και ο Νίκολς έβαλαν τα σουτ για μην ξεφύγει η Εφές (51-48, 59-55).

Αν μάλιστα με το σκορ στο 70-70 ο Αμερικανός είχε ευστοχήσει και στο ελεύθερο που είχε στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός θα είχε γλιτώσει την παράταση. Για να μείνει δε στη διεκδίκηση της νίκης χρειάστηκε ο Ρίβερς να βάλει μακρινό λέι απ στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και να ισοφαρίσει 77-77.

Χωρίς ωστόσο αντίκρισμα, διότι η επιθετική δυστοκία και οι βεβιασμένες επιλογές άφησαν την Εφές να ξεφύγει 86-77. Οι "πράσινοι" έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια, έφτασε στο -3 (86-83) αλλά ο Φελντέιν έχασε κρίσιμο σουτ και ο Καλάθης έδωσε κακή πάσα στο ανοικτό γήπεδο, εξέλιξη που ευνόησε την Εφές και της κράτησε μπροστά μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70 (κ.α), 77-77, 91-83

Εφές: Τόμας 13(3/3τρ), Χάνικατ 15(1/6τρ, 13ρ, 4ασ), Μπαλμπάι, Μπράουν 11(11ρ), Οσμάν 5(1/3τρ), Κότον 9(1/5τρ), Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17(2τρ, 5ασ, 5λ) Ντάνστον 12(11ρ)

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11(3/4τρ), Ρίβερς 15(3/8τρ), Μποχωρίδης 3(1), Φώτσης 3(1), Παππάς 13(2τρ, 3ασ), Φελντέιν 4(4ασ), Γκιστ 12(11ρ), Μπουρούσης 7(1/4τρ, 5ρ), Καλάθης 10(12ασ, 6ρ, 3κλ)

ΤΟ LIVE CHAT ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

19:41
Καλησπέρα σε όλους λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ του αγώνα στο "Αμπντί Ιπεκτσί" μεταξύ της Εφές και του Παναθηναϊκού.
19:42
Η ελληνική ομάδα έχει μια απαιτητική αποστολή απέναντι σε μια ομάδα που υπό τον Περάσοβιτς παίζει ένα ελεύθερο μπάσκετ. Ο Κροάτης κόουτς άλλωστε, παιδί της Γιουγκοπλάστικα, "μεγάλωσε" προπονητικά στην Ισπανία.
19:42

19:43
Το παιχνίδι μεταδίδεται από το NOVA Sports2. Για όσους φυσικά έχουν πρόσβαση στη συνδρομητική πλατφόρμα.
19:43

19:45
Ο Τζέισον Γκρέιντζερ είναι στη 12άδα της Εφές, αλλά αμφίβολο αν θα παίξει...
19:45
To εντυπωσιακό καλάθι του Ουλάνοβας, στην εκπνοή επίθεσης. Η Ζάλγκιρις προηγείται της Νταρουσάφακα 35-26, στα μέσα της δεύτερης περιόδου
19:46

Άρχισε το παιχνίδι.

19:47
Ο Παναθηναϊκός παίζει με κλασική πεντάδα (Καλάθης, Φελντέιν, Ρίβερς, Γκιστ, Σίνγκλετον). Από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα.
19:48
Κάθε ομάδα άρχισε με τρεις χαμένες επιθέσεις. Σπάει το ρόδι ο Καλάθης.
19:49

2'02'' Εφές - Παναθηναϊκός 2-2

19:50
Ο Σίνγκελτον βάζει κάτω την μπάλα και παίζει στα πόδια τον Ντάνστον παίρνοντας γκολ-φάουλ.
19:51

3'15'' Εφές - Παναθηναϊκός 4-5

19:51
Άγγελος : Γιάννη, πιστεύεις μπορεί ο ΠΑΟ το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs;;
19:52
Η Εφές έχει στα 3.30 πρώτα λεπτά 2/2 βολές και 1/3 διπ. -δεν έχει δοκιμάσει τρίποντο. Έχει και δυο λάθη.

19:52
Μάλλον θα χρειαστεί να κάνει 20 νίκες. Αν φτάσει εκεί, γιατί όχι; Χρειάζεται πάντως βελτίωση και έναν έξτρα γκαρντ.
19:53
Ο Καλάθης κλέβει μπάλες και δίνει ρυθμό.
19:53

5'45'' Εφές - Παναθηναϊκός 9-13

19:54
Ο Σίνγκλετον φορτώνει με δεύτερο φάουλ τον Ντάνστον. Η... πρώτη νίκη του.
19:56

5'29'' Εφές - Παναθηναϊκός 11-15

19:56
παντελης : Μπορείνοπαο
19:56
Ο Καλάθης έχει σε 5' συμμετοχής 6 πόντους 1/2 διπ., 1/1 τριπ., 1/2 βολές, 1 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψ και 1 λάθος
19:57
Ο Όμιτς δημιουργεί πρόβλημα στον Παναθηναϊκό λόγω ύψους.
19:58

6'40'' Εφές - Παναθηναϊκός 16-15

19:59
Στα 6 λάθη η Εφές, επιτυχία της άμυνας του Παναθηναϊκού.
20:00
Άγγελος : Ο Πόποβιτς που ακούγεται είναι καλός παίχτης.. Θα βοηθήσει όμως τον ΠΑΟ τη δεδομένη στιγμή;;
20:00
Αν έρθει, κατ' εμέ θα βοηθήσει. Κρατήστε πάντως ότι δεν έχει τελειώσει το θέμα.
20:01

8'30'' Εφές - Παναθηναϊκός 16-17

20:01
kostas1 : Καλό το chat,αλλά γιατί δεν γίνεται την ώρα που υπάρχει διακοπή ή τάιμ άουτ;Δεν έχουμε όλοι δυνατότητα ζωντανής μετάδοσης.Θα ήθελα περιγραφή αγώνα.
20:02
Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Υποκειμενικό είναι αυτό.
20:02
Να το τρίποντο του Μποχωρίδη.
20:03

Φινάλε πρώτης περιόδου: Εφές - Παναθηναϊκός 16-20

20:04
Με 8 πόντους, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ του Καλάθη, ο Παναθηναϊκός κλείνει την πρώτη περίοδο στο +4. Όχι κι άσχημα...
20:05
Εφές: 2/2 βολές, 4/9 διπ., 2/3 τριπ., 6-3 ριμπ., 9 λάθη (!), 4 ασίστ και 3 κλεψ.
Παναθηναϊκός: 4/5 βολές, 5/10 διπ., 2/3 τριπ., 3-0 ριμπ., 4 λάθη, 5 ασίστ και 4 κλεψ.
20:06
Έως τώρα ο Πασκουάλ έχει δοκιμάσει ως τριάρι τον Ρίβερς και έχει δώσει το τιμόνι στον Μποχωρίδη -αντί του Παππά
20:06
Μποχωρίδης, Παππάς, Νίκολς, Φώτσης και Μπουρούσης η πεντάδα του Παναθηναϊκού
20:06
Γιατί οι στάρτερς χρειάζονται και κάποιες αναπνοές
20:07
Ο Μποχωρίδης σταματά με φάουλ τον Γκρέιντζερ, γιατί δεν προλαβαίνει να τον σταματήσει αλλιώς (έχει δυο φάουλ και αποχωρεί για να επιστρέψει ο Καλάθης)
20:08
Ο Παναθηναϊκός επιχειρεί αιφνιδιασμό (γενικά... βγαίνει γρήγορα στις επιθέσεις) και ο Γκρέιντζερ σταματά με φάουλ τον Νίκολς
20:10
3/4 τα τρίποντα του Παναθηναϊκού, με αυτό του Μπουρούση για το 20-26
20:10
Meleths : Thewrw oti tha ginei ntermpi sto telos.H prowlepeis kati allo;dhladh megalh diafora;
20:10
Ο Παππάς προσθέτει ένα ακόμα τρίποντο (22-29, 12.10)
20:10
Δεν βλέπεις συνεργασίες στη δεδομένη χρονική στιγμή. Βλέπεις όμως, σκορ
20:11
Ο Παππάς παίρνει ένα ακόμα τρίποντο -τζάμπα είναι. Αστοχεί
20:11
Μέχρι τώρα ο Παναθηναϊκός το ελέγχει. Κάθε ματς τέτοιου επιπέδου είναι ντέρμπι μέχρι ν' αποδειχθεί το αντίθετο.
20:11
Σε νέο τρίποντο ο Φώτσης, η μπάλα αναπηδά στη στεφάνη
20:12
Μέχρι πριν 2 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν μετρημένος στα τρίποντα. Αυτό δεν ισχύει πια
20:12
Εξ ου και τα δίποντα που έχει επιχειρήσει είναι 10 (μόλις 1 στη β' περίοδο) και τα τρίποντα 5 (τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 3)
20:13
Νέο τρίποντο απο τον ΠΑΟ (δια χειρός Φώτση) και η διαφορά πάει στους 10 πόντους (22-32)
20:13
Τάιμ άουτ για τον Περάσοβιτς
20:14
Ο Παναθηναϊκός έχει 5/8 τρίποντα, ήτοι 63%, και η Εφές 9 λάθη! Να πώς μεταφράζονται οι 10 πόντοι διαφορά.
20:14
Παναγιώτης : Προς Μελέτη και κάθε "Μελέτη": Δεν αφήνετε τα γκρικλις να γράψετε ΕΛΛΗΝΙΚΑ; Τόσο δύσκολο είναι;
20:14
Στο πρώτο πεντάλεπτο της β' περιόδου ο Παναθηναϊκός Superfoods έχει 1/1 διπ. και 3/5 τριπ.
20:14
Αν είναι στο εξωτερικό, Παναγιώτη, κάποιοι εξ αυτών, υπάρχει πρόβλημα.
20:15
Στα αρνητικά, ο Μπουρούσης έχει δυο φάουλ. 26-32 το σκορ με Ερτέλ και Χάνεϊκατ
20:16

20:16
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μην σκοράρει σε τριπλή προσπάθεια (ναι, μεσολάβησαν δυο επιθετικά ριμπάουντ), με τον Ερτέλ να μειώνει σε 28-32 και τον Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ
20:17
Να θυμίσουμε πως η διαφορά είχε φτάσει τους 10 πόντους (22-32). Ακολούθησε 6-0 της Εφές, γιατί το επέτρεψε ο Παναθηναϊκός -χωρίς λογική και ηρεμία στις επιθέσεις
20:17
Το σερί της Εφές (6-0) έγινε σε 1.55''
20:17
Παναγιώτης : Τουλάχιστον, την εξέλιξη του σκορ μπορούμε να βλέπουμε κι όχι κάθε 8-10 πόντους; Ευχαριστώ!
20:18
Andreas LongBeach : Eimai California kai sti douleia, pou na ta vrw ta ellinika?
20:18
Ηρεμία, παιδιά! Όλα γίνονται.
20:18
Τάπα του Ντάνστον στον Ρίβερς και η Εφές μειώνει σε 30-32, με κάρφωμα του Χάνεϊκατ
20:19
Είμαστε στο 16.30 και ο Παππάς δοκιμάζει πάλι για 3. Βρίσκει στόχο και 30-35 (16.57)
20:21
Ο Τόμας για το 32-37, με δυο βολές (18.03)
20:21
Ο Παππάς έκανε... κάτι το ακατανόητο
20:22
Περισσότερο με ζεμπεκιά έμοιαζε
20:22
Μάκης : Ρε Παναγιώτη, μπες στο σάιτ της Euroleague αν θες μόνο σκορ, έλεος με τις παρατηρήσεις
20:22
Και ο Ρίβερς σκοράρει από το τρίποντο (32-40)
20:23
Τρίποντο και για τον ΝτεΣον Τόμας (γενικά, είναι μια ωραία ατμόσφαιρα). 35-40
20:23
Το ματς είναι διαγωνισμός τριπόντων. 3/7 η Εφές και 7/12 ο Παναθηναϊκός.
20:24
Ας δούμε ένα τρίποντο... από άλλο γήπεδο (Eρυθρός Αστέρας-Μπασκόνια 15-22)
20:25

Φινάλε ημιχρόνου: Εφές - Παναθηναϊκός 35-42

20:25
Ο Γκιστ παίζει άμυνα στο κέντρο του γηπέδου, ο Ερτέλ πιρουέτα και το πρώτο ημίχρονο τελειώνει 35-42
20:27
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο πρώτο μισό του αγώνα να έχει το παιχνίδι στα δικά του μέτρα. Αφενός σταμάτησε ως επί το πλείστον το τρανζίσιον της Εφές αφετέρου έβαλε όλα τα ελεύθερα σουτ, καταφέρνοντας να δημιουργήσει μια διαφορά επτά πόντων. Η οποία δεν είναι ασφαλείας, αλλά του δίνει ένα πάτημα για τη συνέχεια, δείχνοντας πως έχει το πάνω χέρι.
20:27
Meleths : Maresei o pappas.dienei glhgorada,prospahtei..Perimeno ena kauto deutero hmhxrono.Krataei h amuna tou PAO
20:27
Rico : Statistics kalathes
20:28
Ο Παναθηναϊκός είχε μια... περίεργη ισορροπία στα σουτ της δεύτερης περιόδου. Εκτέλεσε από 9 δίποντα και τρίποντα. Ευστόχησε σε 2/9 διπ. και 5/9 τρίποντα
20:28
Ο Καλάθης έχει 8 πόντους με 2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος.
20:28
Κάτι άλλο που έκαναν οι "πράσινοι" ήταν ότι πήραν 5 επιθετικά ριμπάουντ στο β' δεκάλεπτο, όταν ήταν στον πάγκο -ως επί το πλείστον- η starting five
20:38
Η Εφές πρέπει να είναι η κορυφαία "ό,τι να 'ναι" ομάδα σε αυτόν τον πρώτο μήνα της Euroleague
20:38
Παρ' όλα αυτά, δείχνει να ακολουθεί κάποιες βασικές αρχές του σπορ. Στο πρώτο ημίχρονο έχει 11/22 διπ. και 3/7 τριπ. Έχει και 12 αμυντικά ριμπάουντ, μαζί με 7 επιθετικά. Έχει βέβαια, και 11 λάθη -εκ των οποίων τα 9 τα έκανε στην πρώτη περίοδο
20:39
Το στατιστικό του Παναθηναϊκού
20:40
Γιαννης : Ο Μπουρουσης πολυ μετριος, τι γινεται?
20:41
Χρειάζεται χρόνο για να ταιριάξει, υπάρχει θέμα χημείας.
20:41
Καλάθης, Φελντέιν, Ρίβερς, Γκιστ και Σίνγκλετον για τον Παναθηναϊκό
20:42
40-42 (21.20)
20:42
Τα 9 επιθετικά ριμπάουντ της Εφές είναι αυτά που πληγώνουν τον Παναθηναϊκό.
20:42
Ο Παναθηναϊκός κάνει διαδοχικά λάθη, η Εφές "τρέχει" σερί 7-0 και το σκορ γίνεται 42-42
20:45
Νέο λάθος για τον Παναθηναϊκό. Ευτυχώς ο Κότον δεν μπορούσε να... διαχειριστεί τη μοναξιά του (το 42-42 παραμένει, 22.32)
20:45
Ο Παναθηναϊκός χάνει πολλές επιθέσεις με αβίαστα λάθη. Τουλάχιστον η Εφές δεν προσπερνάει στο σκορ ξοδεύοντας ακόμη και αιφνιδιασμούς.
20:45
Ο Παππάς στη θέση του Καλάθη
20:46
Πασκουαλ τερζης : Μπραβο στην παναθα! Παμε φουλ για ευρωπαικο
20:46
Νέο προβάδισμα για την Εφές, της οποίας το σερί έχει φτάσει στο 9-0 (44-42, 23.19)
20:48
Νέο φάουλ εις βάρος του Παναθηναϊκού. Το χρεώνεται ο Νίκολς -στον Χάνεϊκατ.
20:48
Ο Μπουρούσης οφείλει να βοηθήσει στα ριμπάουντ, κάτι που δεν έκανε ο Σίνγκελτον.
20:49
Η τελευταία επίθεση της Εφές έχει κρατήσει... ένα δίλεπτο (στα 11 τα επιθετικά ριμπάουντ). Σκορ δεν βρίσκει
20:49
Ο Γκιστ τελειώνει το σερί της Εφές. Το πρώτο καλάθι του ΠΑΟ έπειτα από 4.30''
20:50
Με κλέψιμο του Παππά στο 46-46
20:50
Δύο άμυνες έβγαλε ο Παναθηναϊκός και ισορρόπησε.
20:53
Ο Ντάνστον ξεκολλάειτην ομάδα του και σκοράρει έπειτα από τρία λεπτά για την Εφές (48-46, 26.40)
20:55
Meleths : O Mpouroushs polu metreios,genika.se polla paixnidia.se ti ofulh auto;me thn Mpaskonia htane polu diaforethka
20:55
Ο Τόμας στους 10 (51-48). Αστοχο τρίποντο του Παππά
20:55
Άλλες ομάδες, διαφορετικά διαμορφωμένες, μαζί και τα ζητούμενα.
20:56

20:57
Ο Ντάνστον φτάνει στις 4/4 βολές και διαμορφώνει το 53-50
20:57
Ο Καλάθης ξαναπαίρνει τα... ηνία του Παναθηναϊκού
20:57
46'' για το τέλος της τρίτης περιόδου
20:58

20:58
Το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο β' μέρος ήρθε στο 9'30'' της τρίτης περιόδου. Από τα επτά του πρώτου στο ένα... Τουλάχιστον δεν χάθηκαν σουτ γιατί δεν έγιναν. Συνολικά 1/3
20:59
orange_iguana : Πως φαίνεται ότι είναι δύο ομάδες με πολλούς Αμερικανούς παίκτες... Συχνές αλλαγές του μομέντουμ και χαμένες διαφορές εύκολα.
20:59
Παρασχος : Καταστροφική η Τρίτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό, δύσκολα τωρα οι Τούρκοι να χάσουν το προβάδισμα στην καυτή έδρα τους
20:59
Καυτή έδρα δεν την λες ποτέ...
21:00
Από το +7 στο... 0 με επιμέρους 18-11 της Εφές. Δεν είναι πρόβλημα η άμυνα, αλλά η επίθεση του Παναθηναϊκού, ο οποίος σταμάτησε να... επιτίθεται!
21:01
Με τρίποντο ανοίγει η Εφές την τελευταία περίοδο (56-53). Ο Μπουρούσης δεν μπορεί να ανταποδώσει
21:02
Ο Καλάθης σκοράρει και πάλι (για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο). Μόνο που... απαντά ο Οσμάν, ο οποίος είχε σιωπήσει (59-54)
21:03
Νέο τρίποντο από τον Μπουρούση -ελαφρώς τραβηγμένο. Ήταν και άστοχο. Βήματα του Ερτέλ που φτάνει τα 6 λάθη
21:03
Στα οκτώ που απομένουν ο Παναθηναϊκός οφείλει να επιτεθεί. Να μην διστάσει. Όπως ο Νίκολς που έχει 2/2 τρίποντα.
21:03
ΤΕΟΖ : δεν εγινε faoul στον Μπουρουση τωρα ;; Δηλαδη ποσοι θα πρεπει να πεσουν πανω του για να το δωσει
21:03
Ο Νίκολς φτάνει τους 8 πόντους, όπως ξαναδίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (59-60)
21:03
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : Η ΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΔΡΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ Η ΦΑΝΕΛΑ...
21:04
Παρασχος : Γιαννη πρέπει να μπει πολυ συγκεντρωμένος στην Τετάρτη περίοδο και να μην δώσει τόσα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσε στην Τρίτη
21:05
Ο Χάνεϊκατ για το 61-62 (34.03)
21:05
Ο Οσμάν παίρνει σουτ. Δεν ευστοχεί
21:05
Όντως είχε πρόβλημα, πολλούς πόντους πάντως δεν δέχθηκε. Η νίκη θα έρθει από την... επίθεση. Να πάει σε λογικές επιλογές, αποφεύγοντας τα λάθη.
21:05
Πράσινος 13 : Κύριε Γιάννη δεν χάνει με σας ο παο! Σε αντίθεση με αυτο το πλατανι τον χριστοφορου μας εχει καψει
21:06
Καλό παιδί ο Γιώργος, παιδιά...
21:06
Ο Ρίβερς δοκιμάζει και πάλι σουτ τριών πόντων (μετά την ασίστ του Καλάθη) και 61-65
21:06
orange_iguana : Με τόσο κακό Ερτέλ είναι επιτακτική η νίκη
21:06
Τάιμ άουτ ο Περάσοβιτς -και καλό παιδί ο Χριστοφόρου
21:07
Ο Ερτέλ είναι κακός από το ξεκίνημα της σεζόν στην Ευρωλίγκα.
21:07
geot : Τελικα ο Τζειμς ποτε επιστρεφει; το αρχικο διμηνο δεν ισχυει...
21:08
Ο Ντάνστον ποστάρει και 63-65, μπροστά στον Μπουρούση (35')
21:10
Ακόμη 4 λεπτά για τη λήξη και κάθε κατοχή μετράει διπλά. Ο Περάσοβιτς ξέρει καλά τον Μπουρούση και δεν του αφήνει ανοικτή πάσα.
21:11
Ο Ρίβερς παίρνει το σουτ μπροστά στον Γκρέιντζερ, αστοχεί. Οι "πράσινοι" σταματούν τον αιφνιδιασμό
21:11
Έχει σταματήσει το τρανζίσιον της Εφές. Αμυντικά ριμπάουντ δεν μπορεί να πάρει, ούτε να πάρει σωστές αποφάσεις στην επίθεση.
21:12
Στρατος : θα το παρει το διπλο
21:12
Ο Χάνεϊκατ προσπαθεί να βρει τον Ντάνστον που είχε τρεις παίκτες πάνω του. Πέρασε στον ελεύθερο Γκρέιντζερ και 68-65 (37.21)
21:12
Λάθος του Νίκολς και βήματα του Κότον
21:13
Ο Καλάθης σημάδεψε στο σίδερο. 2' για το τέλος
21:13
καλή άμυνα του Καλάθη στην μπάλα (στον Γκρέιντζερ) και νέα κατοχή για τον Παναθηναϊκό, με τον Παππά να επιστρέφει -στη θέση του Ρίβερς
21:13
Βιαστικές επιλογές που κοστίζουν.Και η Εφές πάντως έχει διαδοχικά λάθη.
21:13
Θοδωρής : Το χάσαμε το ματς
21:14
Δημητρης : Τι λες θα παρει το διπλό Γιαννη
21:14
Νέο τρίποντο από τον Νίκολς και νέα ισοπαλία (68-68, 1.44 για το τέλος)
21:14
Ο Αμερικανός έχει φτάσει στους 11 πόντους (έχει 3/3 τρίποντα, 0/3 διπ. και 2/2 βολές)
21:15
Γιώργος : Δεν έχουμε ένα παίκτη να πάρει τα μεγάλα σουτ πια...
21:15
Το έβαλε ο Νίκολς!
21:15
Ο Ντάνστον δεν σκοράρει, ο Γκιστ στο ριμπάουντ
21:16
Ο Παππάς κρατά την μπάλα και πάει στο λέι απ (68-70, 1.10 για το τέλος)
21:16
Ο Γκρέιντζερ προσπαθεί να απαντήσει, δέχεται την τάπα του Σίνγκλετον
21:16
Στη λήξη επίθεσης, διότι η αλήθεια είναι πως έπαθαν ένα μπλακ άουτ οι γηπεδούχοι στην άμυνα των "πρασίνων"
21:17
Ο Παππάς με την μπάλα, την κρατά, δεν τη δίνει, δοκιμάζει τρίποντο και βρίσκει σίδερο
21:17
Φάουλ του Σίνγκλετον στη διεκδίκηση του ριμπάουντ
21:17
21:17
25.8'' για το τέλος
21:18
Το τάιμ άουτ του Περάσοβιτς για μία επίθεση. 25.8'' για τη λήξη. Ο Πασκουάλ δεν θα δεχθεί καλάθι νομίζω. Η άμυνα στα χέρια των πρασίνων.
21:18
Βαγγος : Ειναι βαριά του παο η φανέλα
21:18

21:18
Rico : Θα το πάρει ο παππας
21:18
Γιώργος : Γιανναρε εννοω έναν που θα εμπιστεύεσαι σιγουρα σε κάθε ματς, όπως ο Οσφπ έχει Σπανούλη και Γκριν
21:19
geot : ΟΠασκουαλ εχει την καλυτερη θεση χωρις να πληρωνει εισιτηριο.Μια χαρα το παρακολουθει το ματσακι
21:19
 Ο Κότον στη διείσδυση και ισοφαρίζει (70-70, 18.4'')
21:19
21:19
Το έφαγε τελικά, διαψεύστηκα πανηγυρικά. Ο Πασκουάλ έχει τάιμ άουτ για 18.4''.
21:20
arxhgos : An htan o James se ola auta ta paixnidia p ta pame ponto me ponto tha xan liksi me diafora
21:20
orange_iguana : Καλά αυτή Εφές έχει μηδέν φάουλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και αφήνουν λει απ; Ωραίος ο Περάσοβιτς χαχαχα
21:22
Το ελεύθερο σουτ του Νίκολς έπρεπε να μπει. Πάλι καλά πάντως που η Εφές δεν πρόλαβε να σκοράρει. Άλλα 5 λεπτά για να νικήσει ο Παναθηναϊκός στην Πόλη.
21:25
Meleths : Den mpwrw na katalabw giati o PAO otan exei thn teleutea ephhthesh den paizei mexri telos tou xrocou;;;;kai afhnh deuterolepta;;;;;
21:25
Γιατί όταν έχεις σουτ θα το πάρεις...
21:25
Στο πρώτο λεπτό της παράτασης δεν έχουμε σκορ
21:25
Μπάρμπας : Εν αντιθέσει με εσας αγαπητε, εγω δικαιωθηκα πανηγυρικά στην πρόβλεψη μου! (καλοπροαίρετα πάντα)
21:25
Το... προκαλεί ο Ερτέλ (72-70, 3.48 για το τέλος)
21:25
Είναι οι πρώτοι πόντοι του Γάλλου, μετά το πρώτο ημίχρονο!
21:25
Δημητρης : Πάμε παναθα τι λες Γιαννη μπορεί ο παο
21:26
Ο Ρίβερς προσπαθεί να περάσει τον Χάνεϊκατ, η μπάλα γλυστράει από τα χέρια του και νέα κατοχή της Εφες
21:26
Γιατί να μην μπορεί; Όλα μέσα είναι πλέον...
21:26
ΔΗΜΗΤΡΗΣ : Οι παικτες εχουν αγχος
21:26
ALEKOS : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΗΓΕΤΗΣ...
21:26
Ρένος : Για να δούμε τι θα γίνει στην παράταση.
21:26
Ο Μπράουν δεν έχει πού να δώσει την μπάλα, δοκιμάζει σουτ και αστοχεί (μηδενική κίνηση η ομάδα του)
21:27
Roni : Εάν προτιμηθεί Γκιστ θα το παρετε το ματσάκι.
21:27
Ο Ρίβερς σκοράρει για τρεις (72-73, 2.45 για το τέλος)
21:27
damian_gee85 : Pou einai o diamantides twn teleutewn deuterolepton? Pios 8a einai o epomenos?
21:27
Οι "πράσινοι" δεν προλαβαίνουν να αναχαιτίσουν τους γηπεδούχους, ο Ντάνστον σκοράρει, ο Γκιστ τον στέλνει και για μια βολή
21:27
Τέλειωσε η εποχή Διαμαντίδη και οφείλουν όλοι να το αποδεχθούν.
21:29
Είναι όλος ο Παναθηναϊκός τα τελευταία λεπτά. Φάουλ του Μπουρούση, σε προσπάθεια για κλέψιμο
21:29
Ο Ρίβερς βάζει τα σουτ τώρα που τα χρειάζεται ο Παναθηναϊκός.
21:31
Ολυμπιακός : Αν ήμουν Παναθηναϊκός δεν θα ήθελα έβλεπα τέτοιο παιχνίδι φωτιά όπως εξελίσσεται!! Όποιος έχει ψυχή δυνάμεις και ψυχραιμία το πήρε. Καλή επιτυχία στον ΠΑΟ.
21:31
Ο Καλάθης από μέση απόσταση, αστοχεί. Στο ριμπάουντ ο Ντάνστον
21:31
Ψηλά ο Μπουρούσης, μέσα στη ρακέτα ο Γκιστ. Δεν προλαβαίνει ο Μπουρούσης τον Ντάνστον και κάνει φάουλ
21:31
1.20 για το τέλος
21:32
Κακό φάουλ του Μπουρούση στον Ντάνστον που πετυχαίνει και το καλάθι.
21:32
ΑΛΕΚΟΣ : Ο ΚΑΛΑΘΗΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ Η ΜΠΑΛΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΠΩΝ
21:32
Ο Αμερικανός σέντερ της Εφές θα πάει για βολές -οι διαιτητές βλέπουν ένα instant replay για να τσεκάρουν το χρόνο
21:32
Ο Φελντέιν στη θέση του Καλάθη. Βρίσκει τους Παππά, Ρίβερς, Γκιστ και Μπουρούση
21:33
Έχει παίξει ήδη 31 λεπτά και πολλές φορές τον παίζουν με νταμπλ-τιμ. Να γιατί χρειάζεται γκαρντ ο Παναθηναϊκός.
21:33
77-75 για την Εφες, αστοχεί ο Ντάνστον στη βολή, αλλά παίρνει το ριμπάουντ ο Μπράουν. Αστοχος ο Κότον
21:33
Ο Φελντέιν με την μπάλα
21:33
1' για το τέλος
21:33
40'' για το τέλος
21:35
4'' για το τέλος και τάιμ άουτ για την Εφές που έδωσε όλα τα φάουλ που είχε να δώσει
21:35
Να δούμε σύστημα ειδικών συνθηκών από τον Πασκουάλ. Επίθεση 4'' μετά το τάιμ άουτ για το διπλό ή τη δεύτερη παράταση.
21:37
Ο Ρίβερς πάι σε λέι απ και σκοράρει (77-77)
21:37
Ας πάμε στη δεύτερη παράταση
21:37
Επέλεξε παράταση ο Πασκουάλ και... λέι απ από Ρίβερς.
21:37
Δημητρης : Παμε ρε ΠΑΟ. Για την Ελλαδα ρε γαμωτο!!!
21:38
μπριζολακιας13 : κατι μεγαλο φτιαχνει ο Πασκουαλ γιγαντες μπραβο!!!
21:41
Αν μου επιτρέπεις, δεν γίνεται να πηγαίνεις στην τελευταία επίθεση (στην πρώτη παράταση) και ο μοναδικός δημιουργός σου να είναι στον πάγκο. Οι "πράσινοι" έχουν τεράστιο πρόβλημα με τη δημιουργία και την επίθεση, όταν λείπει ο Καλάθης. Τεράστια προσωπική φάση του Ρίβερς που έδειξε πως έχει... καρύδια
21:41
84-77 για την Εφες, με σερί 7-0 στη β' παράταση
21:42
Ο Καλάθης είναι ακόμα στον πάγκο. Φελντέιν και Παππάς το δίδυμο των γκαρντ. Ο Παππάς αστοχεί από κοντά
21:42
Σε 1,5 λεπτό επτά πόντοι είναι πάρα πολλοί για ένα τόσο οριακό ματς. Χάνονται δύο εύκολα σουτ και ο Παναθηναϊκός χάνει το δρόμο του.
21:42
Μπασκετικος : Ευχαριστω πολυ.εχουν παραπανω λαθη αυτοι, αλλα το ισοφαριζουν με τα παραπανω ριμπαουντ
21:42
ΑΛΕΚΟΣ : ΠΑΣΚΟΥΑΛ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΚΑΛΑΘΗ ΕΚΤΟΣ...
21:42
Κωστας απο Χαλανδρι : απιστευτος Παναθηναικος θυμιζει κατι απο το ενδοξο περλθον
21:42
Ο Σίνγκλετον κάνει νέο φάουλ και ο Πασκουάλ καλεί τάιμ άουτ
21:43
Angelos : Αν ο Παο δεν πάρει το παιχνίδι με την Εφές να έχει κάνει 17 λάθη θα είναι έγκλημα...
21:43
Mplampla : Αντε γεια μαγκες το χασαμε το παιχνιδι δεν εχουμε σταυρωσει τριποντο!! ΠΟΥ ΕΙΝΙ Ο JAMES?
21:43
Meleths : An den kerdish o PAO,totes megalo lathos tou paskoual na to paei sthn paratash,Ousiastika to para polu eukola kalathh tou Mpouroush kanw apo thn raketa
21:44
Ο δε Παππάς θα μπορούσε να δώσει την μπάλα στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ρίβερς
21:44
Αλλα δεν το έκανε
21:44
Ο Ντάνστον στους 15π. (86-77, 3 για το τέλος)
21:44
Ο Γκιστ στο πρώτο καλάθι του ΠΑΟ στη β' παράταση (86-79)
21:44
Εχει επιστρέψει ο Καλάθης
21:44
Θοδωρής : Ας τελειώσει δε μπορώ άλλο
21:45
Γιωργος : Γιαννη ο Ριβερς εξελισσεται σε ενα ακομη παινχιδι σε παικτη της τελευταιας στιγμης
21:45
Ο Γκιστ σκοράρει ξανά και 86-81. τάιμ άουτ του περάσοβιτς
21:45
Vasilis : Ολα κριθικαν στο σουτ του νικολς το εβαζε τελος δεν το εβαλε οκ σκαδανε οι παοχτες
21:45
orange_iguana : Αν κερδίσει αυτό το παιχνίδι ο Περάσοβιτς μετά από τόσα εγκλήματα... Τι να πω
21:45
Ηλιας13 : κριμα πολυ κριμα αυτη η εφες στα δικα μου τα ματια δε δειχνει κατι το φοβερο και δε πιστευω να περασει στην οκταδα
21:46
μπριζολακιας13 : Γιαννη δε θεωρεις οτι ο Παναθηναικος εχασε ενα σχεδον δικο του παιχνιδι;
21:46
Δεν έχασε ακόμη.
21:46
Ο ΠΑΟ πιέζει σε όλο το γήπεδο. Έχει επιστρέψει ο Ερτέλ -που μάλλον είναι καλό για τον Παναθηναϊκό
21:46
Ο Νίκολς σε ριμπάουντ
21:46
Μετά το άστοχο σουτ του Κότον
21:46
Σταυρος : αυτη η διαφαινομενη ηττα θα μας κανει καλο τωρα μαθαινουμε ως συνολο το πως να συμπεριφερθουμε σε αναλογες καταστασεις
21:47
Ο Ρίβερς στο λέι απ και 86-83 (1.48 για το τέλος)
21:48
Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τρεις άμυνες, αλλά δεν σκόραρε ο Φελντέιν.
21:48
Λάθος του Καλάθη, ανοργάνωτη η άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Ερτέλ βρίσκει μόνο τον Μπράουν (88-83, 34'' για το τέλος)
21:48
Ο  Γκιστ για τρεις. Ούτε καν
21:48
16'' για το τέλος, δεν κάνουν φάουλ στον Κότον και το ματς έχει τελειώσει
21:49
Παίρνει και ένα τρίποντο από τον Ερτέλ
21:49
Χάθηκε πλέον το ματς με το λάθος του Καλάθη και το άστοχο σουτ του Γκιστ.

21:51
Ο Παναθηναϊκός γνωρίζει την πρώτη ήττα του επί Πασκουάλ χάνοντας στη δεύτερη παράταση έχοντας 45% στο τρίποντο σ' εκτός έδρας ματς και με 17 λάθη των γηπεδούχων. Ήταν μια χαμένη ευκαιρία για ένα χρήσιμο διπλό που δεν ήρθε.