Η 100άρα του Αστέρα είχε πολύ Φελντέιν...

Με ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα από τον Τζέιμς Φελντέιν, ο Ερυθρός Αστέρας δεν έδειξε κανένα έλεος στην Εφές την οποία και συνέτριψε με 100-81 στο Βελιγράδι. Η Φενέρμπαχτσε έκανε επίδειξη δύναμης στη Βαρκελώνη απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που παρέδωσε τα όπλα στην τρίτη περίοδο.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΕΦΕΣ 100-81

Τι σόι άμυνα είναι αυτή που επιτρέπει στον Αστέρα να βάζει 100 πόντους και δίνει το δικαίωμα στον Φελντέιν να κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα με 29 πόντους; Άμυνα για τα... πανηγύρια προφανώς κύριε Περάσοβιτς. Η κυριαρχία των Σέρβων σ' αυτό το ματς δεν αμφισβητήθηκε ποτέ. Για την ακρίβρια οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 14/28 τρίποντα. Τι άλλο να σχολιάσει κανείς;

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 50-44, 74-62, 100-81

Ερυθρός Αστέρας: Ντάνγκουμπιτς 10 (2), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς 5 (1), Άντιτς 5 (1), Ντόμπριτς 10 (2), Φελντέιν 29 (4), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 11 (3), Λεσόρ 9 (9 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 9 (1)

Εφές: Λέντο 7, ΜακΚόλουμ 8, Μπράουν 6, Μπατούκ, Άνταμς 12 (2), Στίματς 12 (8 ριμπάουντ), Μούριτς, Ντράγκιτς 14, Ντάνστον 16 (2), Σιμόν 6 (2)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 68-83

Η μία είναι ήδη ομάδα τριετίας, με κάποιες λίγες προσθαφαιρέσεις ανά καλοκαίρι, και η άλλη προσπαθεί (χωρίς επιτυχία ακόμη) να γίνει. Μάνι-μάνι η διαφορά είναι ορατή. Πόσο μάλλον όταν οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχουν κάνει μονάχα 5 λάθη στο 40λεπτο! Οι "μπλαουγκράνα" άρχισαν με ρυθμό, αλλά στην τρίτη περίοδο κατέρρευσαν και υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των πρωταθλητών Ευρώπης. Οι οποίοι είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κώστα Σλούκα με 17 πόντους (χωρίς να δοκιμάσει τρίποντο).

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 38-39, 51-64, 68-83

Μπαρτσελόνα: Σεραφέν 12(9ρ), Ρίμπας, Πρέσι 12, Χάνγκα 15(2/3τρ), Ναβάρο, Ερτέλ 5(1τρ, 10ασ), Οριόλα 5(1τρ, 6ρ), Σάντερς 6(2), Κόπονεν 2, Κλαβέρ, Τόμιτς 1, Μορμάν 10(1τρ, 5ρ)

Φενέρμπαχτσε: Τόμπσον 4(5ρ), Μέλι 7(1τρ, 8ρ), Γουαναμέικερ 16(1/4τρ), Σλούκας 17(7/10δ, 5ρ), Νάναλι 14(3/6τρ, 4ασ), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 13, Ντουβερίογλου 1, Ντατόμε 7(2τρ, 9ρ)