ΑΕΚ, τρως 78 πόντους... Πως να νικήσεις εκτός;

Αν και ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σώσει το ματς στην Κωνσταντινούπολη και ηττήθηκε από την Μπάνβιτ με 78-71 για το Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Είναι σχεδόν μαθηματικός ο κανόνας. Για να νικήσεις σε μία δύσκολη έδρα (όπως αυτή της Μπάνβιτ) δεν μπορείς να δέχεσαι κοντά στους 80 πόντους (78 για την ακρίβεια την Τετάρτη).

Η ΑΕΚ έπεσε σ' ένα σωρό από παγίδες. Βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (και μάλιστα με μεγάλες διαφορές), η άμυνά της δεν λειτούργησε καλά σχεδόν σε καμία χρονική περίοδο του αγώνα, ακόμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ισορρόπησε, δεν κεφαλαιοποίησε το μομέντουμ με προβάδισμα.

Εν τέλει υπέκυψε. Κόντρα όμως σε μία ομάδα ανώτερη που είχε τον Ράουτινς σε εξαιρετική ημέρα (7/8 τρίποντα) και τον Τέιλορ επίσης καταλυτικό (19 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-36, 61-56, 78-71

Μπάνβιτ: Τόμας 18 (8/12 σουτ), Κούλιγκ 3 (1/4 βολές, 1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γκετσίμ 4, Σενέλ 3, Βίντμαρ 7 (7 ριμπάουντ), Ράουτινς 23 (7/8 τρίποντα), Ουντσέλ 1, Τέιλορ 19 (7/10 σουτ, 5 ασίστ), Καλοϊάρο.

ΑΕΚ: Ελόνου, Τζέιμς 10, Γκριν 13 (5 ασίστ), Χάρις 15, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 2, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 4.