"Εξαφανίστηκε" στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης και έχασε από την Βόννη

Στα σκουπίδια πέταξε ο Αρης τη διαφορά 10 πόντων που είχε εξασφαλίσει στο ημίχρονο. Η Βόννη τον αποσυντόνισε και εν τέλει τον υποχρεώσε σε ήττα στο "Nick Galis Hall" με 75-69.

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÁÑÇÓ - ÂÏÍÍÇ / CHAMPIONS LEAGUE / ARIS - BONN (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Στο πρώτο μέρος όλα πήγαν πρίμα για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη. Είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ήταν παραγωγικός, έλυσε σχεδόν όλα τα προβλήματα που του έβαλε ο αντίπαλος. Κάπως έτσι προέκυψε το 39-29 του ημιχρόνου (το οποίο αργότερα έγινε 43-30).

Στο δεύτερο, σαν να τον κατάπιε τον Αρη μαύρη τρύπα. Δέχθηκε 46 πόντους (!), έβαλε μόλις 29 και από τη στιγμή που έχασε την πρωτοπορία στο σκορ δεν σήκωσε κεφάλι. Από το 58-59 και μετά, η Βόννη έβρισκε τον τρόπο να κρατιέται στον αφρό.

Στο τέλος, η άμυνα του Αρη κατέρρευσε (δύο λέι απ στις τελευταίες επιθέσεις οι Γερμανοί) με συνέπεια μία σκληρή ήττα, που ήταν η δεύτερη στο Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-29, 53-53, 69-75

Αρης: Φλιώνης 11 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 6, Μούρτος, Βασιλόπουλος 12 (2), Πέτγουεϊ, Γουίβερ, Μπένσον 5, Μπελ 8.

Βόννη: Κάρι 8 (2), Κλέιν, Ντζούρισιτς 9 (1), Γκαμπλ 20 (8 ριμπάουντ), Ντιλέο 7 (1), Μπρούνιγκ 4, Μπαρτόλο 4, Μάιο 17 (4), Χιλ 6.