Διαστημική η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς, έτοιμη για κούπα

Η Φενέρμπαχτσε απέχει πλέον μία νίκη από την επιστροφή της στην κορυφή του τουρκικού μπάσκετ και την κατάκτηση του εφετινού νταμπλ, ισοπεδώνοντας την Εφές στον τέταρτο τελικό.

Φενέρμπαχτσε Εφές

Σαρωτική ήταν η Φενέρμπαχτσε στον τέταρτο τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος και νικώντας 101-79 την Εφές εντός έδρας πέτυχε την τρίτη από τις τέσσερις νίκες που χρειάζεται για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο για... πέντε λεπτά, όταν και προηγήθηκαν 12-6 και 16-11. Απ' όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 17-16 δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω.

Πήγαν γρήγορα στο +10 (30-20) και κυριάρχησαν πλήρως. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και παρά το εντυπωσιακό κόψιμο του Μπαλμπάι στο κάρφωμα του Ούντοχ ήταν στο 50-37 με διπλάσιες ασίστ (12 έναντι 6) και 67% στα τρίποντα (6/9).

Η Εφές ουδέποτε αντέδρασε, δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, δεν πίστεψε στην ανατροπή. Ο Κάλινιτς ήταν εκπληκτικός στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ντατόμε και ο Ντίξον έβαλαν όλα τα σουτ, ο Σλούκας μοίραζε ασίστ.

Μετά το 57-41 ήρθε το 69-49 και το 74-53 σ' ένα διάστημα που η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν απολαυστική. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (97-73), με αποτέλεσμα η νίκη να μετατραπεί σε θρίαμβο απέναντι σε μια ομάδα που πέταξε πολύ νωρίς λευκή πετσέτα.

Φενέρμπαχτσε: Χερσέκ 2, Ούντοχ 14(6ρ), Μαχμούτογλου 4(1), Μπογκντάνοβιτς 13(3/5τρ, 7ασ), Σλούκας 4(6ασ), Αρνά, Μπαϊράκ, Βέσελι 6, Κάλινιτς 16(2), Ντίξον 21(5/8τρ, 4ασ), Ντατόμε 21(3/4τρ, 6ρ)

Εφές: Μπαϊκάν, Μπαλμπάι 15(5ρ, 4ασ), Μπράουν 2, Οσμάν 2, Μπατούκ, Σάριτς 19(2τρ, 7ρ), Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 6, Ερτέλ 12(2), Ντίμπλερ 9(3/5τρ), Ντάνστον 13, Ντουβεριόγλου 1