Ο Τόμπσον ήταν ο Άγιος Βασίλης του Ολυμπιακού

Με θετικό πρόσημο έκλεισε τη χρονιά ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 87-65 του Πανιωνίου στο ΣΕΦ την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς, με τον Χόλις Τόμπσον να πετυχαίνει 24 πόντους!

Το ματς ήταν εξαρχής... γιορτή. Ο Ολυμπιακός λοιπόν είχε και τον δικό του Άγιο Βασίλη κόντρα στον Πανιώνιο, με τον Χόλις Τόμπσον να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να πετυχαίνει 24 πόντους και να μαζεύει πέντε ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστική μόνο μέχρι το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο... ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο σημείωσε 20 πόντους και δέχθηκε μόλις έξι, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Να σημειωθεί ότι το "παρών" στο ΣΕΦ έδωσαν περίπου 2.500 φίλοι των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν και διάφορα happenings που είχαν οργανώσει η ΚΑΕ Ολυμπιακός, ο ΕΣΑΚΕ και η Stoiximan.gr στο πλαίσιο της εορταστικής αγωνιστικής!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:26-20, 50-45, 70-51, 87-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):Σπανούλης 2 (11 ασίστ), Παπανικολάου 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, Ρόμπερτς (3 ), Μπόγρης 11, Ουίλτζερ 11 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουθντ), ΜακΛίν 7 (8 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 7 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 3 (1), Στρέλνιεκς 9 (1), Τόμπσον 24 )6/9 τρίποντα)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος):Σακελλαρίου 7, Νταλό 11 (6 ριμπάουντ), Χέντερσον 5 (1), ΜακΝίλ, Σαρικόπουλος 4, Δίπλαρος 4, Κράβιτς 13, Καρακεχαγιάς 2, Καμπερίδης, Τσούπκοβιτς 10, Γούντσον 7 (1), Μαραγκίδης 2.