Κατοστάρα στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Σε... χαλαρούς ρυθμούς ο Ολυμπιακός νίκησε 100-86 την ΑΕΚ στο ΣΕΦ για την stoiximan.gr basketleague με τους δύο αντιπάλους όμως να έχουν το μυαλό τους στα παιχνίδια της Ευρώπης.

Το σκορ σ' αυτό το ματς πήγε ψηλά επειδή απλώς δεν υπήρχε κανένα ιδιαίτερο άγχος.

Τα πάντα έτσι και αλλιώς, ειδικά για τον Ολυμπιακό, στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος έχουν κριθεί. Αυτό όμως δεν σήμαινε ότι η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν ήθελε τη νίκη, κάθε άλλο.

Το απέδειξε με την αντίδρασή του μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Πάτησε το γκάζι βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια και δεν το άφησε από το πάτωμα μέχρι το τέλος φτάνοντας τους 100 πόντους.

Οταν τρεις από τους γκαρντ σου (Σπανούλης, Στρέλνιεκς, Μπράουν) σκοράρουν συνολικά 54 πόντους είναι φυσικό και επόμενο να επικρατήσεις κόντρα μάλιστα σε αντίπαλο που προετοιμάζεται για το ματς της χρονιάς στη Γαλλία.

Κακά τα ψέματα, το ματς με τη Στρασμπούρ είναι αυτό που στην πραγματικότητα ενδιέφερε την ΑΕΚ. Το πρωτάθλημα μπορούσε να περιμένει.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 52-46, 74-61, 100-86

Ολυμπιακός: ΜακΛίν 7, Σπανούλης 21 (9 ασίστ, 9 λάθη), Τιλί 5 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 10, Μπράουν 15 (3), Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοβ 11 (11 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 18 (3), Μπόγρης

ΑΕΚ: Τζέιμς 9 , Γκριν 9 , Βασιλόπουλος 4, Λαρεντζάκης 8 , Ξανθόπουλος, Σακοτα 12 (2), Άτιτς 5 (1), Μαυροειδής 6, Καββαδάς 2, Πάντερ (2).