Η ξενέρα και ο τρομερός Μπάρκας

Ο τρομερός Μπάρκας, ο Οσκαρ Γκαρθία που εξέπληξε πολλούς και ξενέρωσε περισσότερους, ο αρνητικός Σεμπά, ο εξαφανισμένος Αραούχο, ο άρχοντας της άμυνας Σισέ και ο Σιδηρόπουλος που τα έβγαλε πέρα μια χαρά. Ο Σταύρος Καραΐνδρος κριτικάρει παίκτες, προπονητές και διαιτητή.

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η κριτική των ποδοσφαιριστών Ολυμπιακού και ΑΕΚ, ο Γκαρθία που ξενέρωσε, ο Χιμένεθ που ρίσκαρε και ο Σιδηρόπουλος που δεν τα έκανε μούσκεμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προτό: Μία επέμβαση σε σουτ του Τσιγκρίνσκι. Τίποτε άλλο γιατί δεν χρειάστηκε. Θεατής στη μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι, πάγωσε από το κρύο.

Φιγκέιρας: Δεν έκανε το σούπερ ντούπερ παιχνίδι, αλλά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα πίσω.

Μποτία: Πανταχού παρών. Μάρκαρε τον Λιβάγια και πήρε τις περισσότερες μονομαχίες. Βοήθησε και με τον Αραούχο.

Σισέ: Μακράν ο καλύτερος της άμυνας του Ολυμπιακού. Εξαφάνισε τον Αραούχο από το γήπεδο, λίγο έλειψε να σκοράρει στην κεφαλιά-ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Κούτρης: Επαιξε πάνω στον Χριστοδουλόπουλο και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Δεν βοήθησε στις σωστές πάσες, αλλά ήταν σχεδόν άψογος ανασταλτικά.

Ζιλέ: Λίγα λάθη, αρκετή δουλειά στο κέντρο. Αθόρυβος, αλλά ουσιαστικός.

Ρομαό: Πάρα πολύ καλός, σχεδόν απροσπέλαστος. Βοήθησε στο μαρκάρισμα του Λιβάγια και ήταν προσεκτικός λόγω της κάρτας που κουβαλούσε από το πρώτο μέρος.

Μάριν: Ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού και από τους πρωταγωνιστές του πολύ καλού πρώτου ημιχρόνου των Πειραιωτών.

Σεμπά: Αρνητικός. Ισως ο χειρότερος παίκτης του Ολυμπιακού και ο... καλύτερος της ΑΕΚ. Απόλυτα δικαιολογημένη η αλλαγή του (μπήκε ο Μιραλάς).

Φορτούνης: Καλός ο Φορτούνης, είχε τη μεγάλη ευκαιρία του 57' όπου πήγε να πλασάρει όπως ο Οφόε στο ματς πρωταθλήματος του ΟΑΚΑ (κάνοντας το 0-2).

Τζούρτζεβιτς: Δεν τον αισθάνθηκε η άμυνα της ΑΕΚ. Χωρίς λογική η επιλογή του Γκαρσία. Έλειψε ο Ανσαριφάρντ.

Μιραλάς: Μπήκε φουριόζος, με φόρα για να βοηθήσει. Εδωσε ταχύτητα στον Ολυμπιακό.

Ανδρούτσος: Μπήκε για να ακολουθήσει τις εντολές του προπονητή και όχι για να κάνει τη διαφορά.

Νικολάου: Αγωνίστηκε λίγο, πέρασε απαρατήρητος.

Οσκαρ Γκαρσία: Ξενέρωσε τον κόσμο του Ολυμπιακού με τις αλλαγές στην ενδεκάδα, ειδικά με την επιλογή του να αφήσει εκτός τον Μιραλάς και να βάλει τον Σεμπά.

ΑΕΚ

Μπάρκας: Ο καλύτερος της ΑΕΚ. Γλίτωσε την ομάδα του από δύο γκολ στα πρώτα λεπτά. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι αυτός καθόρισε το αποτέλεσμα.

Λαμπρόπουλος: Αρκετά καλή εμφάνιση αν και στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι η άμυνα έμοιαζε λίγο πελαγωμένη.

Τσιγκρίνσκι: Ηταν το "αφεντικό" της άμυνας και αυτός που έδινε τις σχετικές κατευθύνσεις. Δεν έκανε μεγάλο παιχνίδι, αλλά δύο φορές μπροστά φάνηκε απειλητκός για την αντιπαλη εστία.

Μπακάκης: Πάλεψε όσο μπορούσε. Από τους καλούς της ΑΕΚ, βοήθησε αρκετά αν και αριστερός μπακ.

Γκάλο: Αρκετά τα λάθη, δεν βοήθησε.

Γαλανόπουλος: Αρνητικός στο πρώτο ημίχρονο, εξ ου η κακή εικόνα της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή.

Κονέ: Κακός στο πρώτο μέρος, έχασε πολλές μάχες. Στο δεύτερο τα πήγε καλύτερα.

Λόπες: Ηταν δραστήριος και βοήθησε στο δεύτερο μέρος. Δεν απέφυγε τα λάθη.

Λιβάγια: Προσπάθησε να πάρει μάχες, πήρε μία κίτρινη που τον έστειλε στον πάγκο υπό το φόβο της δεύτερης. Κουράστηκε, δεν ήταν καλός

Χριστοδουλόπουλος: Εχασε πολλές μάχες, δεν βοήθησε, το μόνο που έκανε ήταν να αναλαμβάνει τα στημένα.

Αραούχο: Δεν έκανε κάτι, εξαφανισμένος. Ή για να το θέσουμε καλύτερα, πολύ σωστά μαρκαρισμένος από τον αντίπαλο.

Μπακασέτας: Δεν φάνηκε όσο αγωνίστηκε.

Μασούντ: Δεν πρόλαβε να κάνει κάτι αν και μπήκε φουριόζος. Αργησε να περάσει στο ματς.

Σιμόες: Αντικατέστησε στις καθυστερήσεις τον Γαλανόπουλο και δεν κρίνεται.

Μανόλο Χιμένεθ: Αφησε εκτός τον Σιμόες, τον οποίο είχε προφυλάξει στα προηγούμενα ματς για να τον έχει έτοιμο στο ντέρμπι. Αφησε και εκτός τον Βράνιες.

Τάσος Σιδηρόπουλος: Άφησε το δυνατό παιχνίδι, δεν έκανε λάθη, είχε να αντιμετωπίσει και τις γκρίνιες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.