"Άλωσε" την Μπόκα στο "Μπομπονέρα" η Ρίβερ

Με γκολ του Φούνες Μόρι στο 86', η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε της Μπόκα Τζούνιορς με 2-1 στο "Μπομπονέρα", πανηγυρίζοντας το διπλό σε αυτό το γήπεδο για πρώτη φορά μετά από το 2004 και πλέον βλέπει... τίτλο, αφού βρίσκεται μόλις 1 βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Κολόν Σάντα Φε.

Για πρώτη φορά μετά από το 2004, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε της Μπόκα Τζούνιορς μέσα στο "Μπομπονέρα" με 2-1 και βρίσκεται πλέον ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Κολόν Σάντα Φε. Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις για τις δύο ομάδες, ενώ το σκορ άνοιξε στο 58' Ο Μανουέλ Λανσίνι, με πολύ ωραίο πλασέ στην αντεπίθεση.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από την πλευρά των γηπεδούχων, με τον Χουάν Ρομάν Ρικέλμε να φέρνει το ματς στα ίσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Ωστόσο, η Ρίβερ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη και στο 86' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λανσίνι και κακή έξοδο του Οριόν, ο Ραμίρο Φούνες Μόρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.