Συγκίνηση στο "Γουέμπλεϊ" με νικήτρια την Αγγλία, σκόραραν Μακ-Φινμπόγκασον

Με γκολ των Άλι και Ρούνεϊ, η Αγγλία επικράτησε της Γαλλίας στο "Γουέμπλεϊ" σε ένα φιλικό με ιδιαίτερη συγκίνηση πριν από τη σέντρα. Σκόραραν Μακ και Φινμπόγκασον στο Σλοβακία - Ισλανδία, αναλυτικά τα αποτελέσματα στα φιλικά.

Σε μια βραδιά γεμάτη συγκίνηση στο "Γουέμπλεϊ", η Αγγλία επικράτησε της Γαλλίας με 2-0. Πριν από τη σέντρα στο μεγάλο φιλικό, οι Ρόι Χόντσον και Ντιντιέ Ντεσάμπ κατέθεσαν στεφάνια στη μνήμη των θυμάτων των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι την Παρασκευή (13/11).Στη συνέχεια, οι παίκτες των δύο ομάδων αγκαλιασμένοι έψαλαν τον εθνικό ύμνο της Γαλλίας, τη γνωστή "Μασσαλιώτιδα" και όλο το γήπεδο, περίπου 71.000 θεατές τους ακολούθησαν, σε μια συμβολική κίνηση με μεγάλη όμως σημασία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στην αναμέτρηση με υπέροχο γκολ του Άλι, ο οποίος με μακρινό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γουέιν Ρούνεϊ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Χόντσον, μετά από σέντρα του Στέρλινγκ. Ευκαιρίες πολλές από το σημείο εκείνο δεν είδαμε, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ.

Αγγλία: Χαρτ, Κλάιν, Κέιχιλ, Στόουνς, Γκιμπς, Ντάιερ, Μπάρκλι, Άλι, Στέρλινγκ, Ρούνι, Κέιν.

Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Βαράν, Ντιν, Ματουιντί, Καμπάι, Σναϊντερλέν, Μπεν Αρφά, Μαρσιάλ, Ζινιάκ.

Σλοβακία - Ισλανδία 3-1

Ο Ρόμπερτ Μακ ήταν ο νικητής στη "μάχη" με τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον. Αμφότεροι βρήκαν δίχτυα, με τη Σλοβακία να επικρατεί τελικά της Ισλανδίας με 3-1 στο φιλικό. Οι φιλοξενούμενοι Ισλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 8', με τον άσο του Ολυμπιακού να σημειώνει ένα πολύ όμορφο γκολ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό "Γ" του αντίπαλου γκολκίπερ.Η απάντηση από τους Σλοβάκους άργησε αλλά ήρθε στο 58'. Ο Ρόμπερτ Μακ ισοφάρισε σε 1-1 και τρία λεπτά αργότερα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 85' ο Ντούρις.

Το γκολ του Φινμπόγκασον:

Τα γκολ του Μακ:

Το 1-1

Το 2-1

Νίκες για Κροατία, Ελβετία, Πορτογαλία

Στα υπόλοιπα φιλικά (πλην των Βέλγιο - Ισπανία και Γερμανία - Ολλανδία τα οποία ματαιώθηκαν υπό τον φόβο νέων τρομοκρατικών επιθέσεων), η Πορτογαλία επικράτησε του Λουξεμβούργου με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα του Σάντος σημείωσαν οι Αντρέ και Νάνι. Η Ελβετία νίκησε εκτός έδρας την Αυστρία με 2-1, η Κροατία τη Ρωσία με 3-1, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Τουρκία - Ελλάδα και Ιταλία - Ρουμανία.

Ο Ιμπραχίμοβιτς έστειλε στο Euro τη Σουηδία, πρόκριση και για Ουκρανία

Τρόμος στο Ανόβερο: ο εκρηκτικός μηχανισμός, η Μέρκελ και η ματαίωση του φιλικού

Το LIVE του αγώνα

21:44
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του φιλικού της Αγγλίας με τη Γαλλία που ξεχωρίζει από το αποψινό πρόγραμμα.
21:45
Το ματς διεξάγεται στο "Γουέμπλεϊ" και παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού στο τελευταίο φιλικό της Γαλλίας (αυτό με αντίπαλο τη Γερμανία) είχαμε τις τρομοκρατικές επιθέσεις στο Παρίσι, λίγο έξω από το "Σταντ ντε Φρανς".
21:46
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Βαράν, Ντιν, Ματουιντί, Καμπάιγ, Σναϊντερλέν, Μπεν Αρφά, Μαρσιάλ, Ζινιάκ
21:48
Η εικόνα του "Γουέμπλεϊ" απόψε...
21:50
Υπενθυμίζεται ότι οι θεατές που βρίσκονται απόψε στο "Γουέμπλεϊ", σε μια πρωτοβουλία που έχει σκοπό να τιμήσει τη μνήμη των νεκρών από την τρομοκρατική επίθεση στο Παρίσι, θα ψάλλουν τη "Μασσαλιώτιδα", δηλαδή τον γαλλικό εθνικό ύμνο.
21:56
#prayforParis
21:59
Όλο το γήπεδο ψάλλει τη "Μασσαλιώτιδα"... Όλα είναι πλέον έτοιμα για τη σέντρα στο ματς.
22:04
Σέντρα στο ματς!
22:11
Η πιο όμορφη στιγμή στο "Γουέμπλεϊ"...
22:22
Ρόι Χόντσον και Ντιντιέ Ντεσάμπ κατέθεσαν στεφάνια πριν από τη σέντρα του αγώνα στη μνήμη των θυμάτων της Παρασκευής (13/11).
22:26
Η στιγμή που το "Γουέμπλεϊ" σίγησε...
22:27
Έχουμε συμπληρώσει το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου στο ματς. Παραμένει το 0-0.
22:34
Λίγες οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μέχρι στιγμής.
22:35
32' Ωραίο μακρινό σουτ του Ρούνεϊ, η μπάλα περνά άουτ.
22:35
3-3 οι τελικές για τις δύο ομάδες.
22:37
33' Ο Μπεν Αρφά βγάζει ωραία κάθετη μπαλιά για τον Καμπάιγ, όμως ο Χαρτ τον προλαβαίνει.
22:41
Ο τηλεοπτικός φακός εντόπισε τον Πολ Πογκμπά που παρακολουθεί την αναμέτρηση από τις εξέδρες του "Γουέμπλεϊ".
22:43
ΓΚΟΛ για την Αγγλία!
22:44
Ο Άλι με υπέροχο σουτ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 40ό λεπτό.
23:07
Ο Άλι περνάει ωραία τους αντιπάλους του, δίνει στον Στέρλινγκ, αυτός βγάζει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί που ο Ρούνεϊ με σουτ με το δεξί κάνει το 2-0 για τους Άγγλους.
23:10
52' Καλή στιγμή για την Αγγλία. Μακρινό σουτ του Κέιν, η μπάλα περνά άουτ.
23:17
Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα στο φιλικό.
23:27
66' Ο Μαρσιάλ επιχειρεί σέντρα - σουτ από αριστερά, αλλά οι Άγγλοι απομακρύνουν. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια στο ματς από τον άσο της Γιουνάιτεντ, ο οποίος περνά εκτός.