Γερμανία - Αγγλία 2-3

Η Αγγλία διατήρησε την παράδοση που τη θέλει να νικάει τη Γερμανία στα τελευταία παιχνίδια, αυτήν τη φορά με ανατροπή από δύο γκολ πίσω (3-2).

Βάρντι-Αγγλία-Γερμανία

Τα νιάτα της Αγγλίας "βραχυκύκλωσαν" τη μηχανή της Γερμανίας στο 2ο ημίχρονο και γύρισαν από δύο γκολ πίσω το παιχνίδι του Βερολίνου, με τον Ντάιερ να δίνει τη νίκη με 3-2 στις καθυστερήσεις. Καταπληκτικά γκολ από Κέιν, Βάρντι, που ισοφάρισαν αυτά των Κρόος, Γκόμεθ.

Οι δύο προπονητές δεν προχώρησαν σε πειραματισμούς στις βασικές συνθέσεις και παρέταξαν τις καλύτερες δυνατές ενδεκάδες, αν και αμφότεροι είχαν προβλήματα τραυματισμού και νοκ άουτ τους αρχηγούς Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ και Γουέιν Ρούνεϊ.

Τα "λιοντάρια" έβγαζαν μεγαλύτερο ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο, παρότι τα "πάντσερ" είχαν την κατοχή της μπάλας. Ως συνέπεια, ένα γρήγορο παιχνίδι, με αρκετές τελικές, κυρίως των φιλοξενουμένων στην κόντρα.

Αγγλία-Γερμανία

Παρά τις ευκαιρίες των Άγγλων, ο Μάριο Γκόμεθ ήταν αυτός που έστειλε πρώτος την μπάλα στα δίχτυα στο 27', έστω κι αν το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Άνταμ Λαλάνα απάντησε με μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία και ακολούθησε η... διπλή τιμωρία.

Στο 43', ο Τζακ Μπάτλαντ επιχείρησε να διώξει με βολέ, τραυματίστηκε και στη συνέχεια της φάσης ο Τόνι Κρόος έπιασε ένα μακρινό σουτ στην κλειστή γωνία του, αλλά ο Άγγλος δεν κατόρθωσε να κινηθεί γρήγορα και δέχθηκε το γκολ. Μάλιστα, έγινε αλλαγή πριν λήξη το 1ο μέρος από τον Φρέιζερ Φόρστερ.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με τον Τζόναθαν Τα να κάνει ντεμπούτο για τη "νάτσιοναλμανσαφτ" και τον πιο επικίνδυνο παίκτη του αγώνα, Ντέλε Άλι, να συνεχίζει να χάνει ευκαιρίες.

Τα "πάντσερ" είχαν προειδοποιήσει με ένα γέμισμα του Μάρκο Ρόις στο 50' (έδιωξε ο Φόρστερ) και στο 57' με σέντρα του Σάμι Κεντίρα, ο Γκόμεθ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Γκόμεθ-Γερμανία

Το τελευταίο ημίωρο, όμως, ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 61', μάλιστα, ο Χάρι Κέιν με εκπληκτική ατομική ενέργεια μείωσε σε 2-1, με τους παίκτες του Ρόι Χόντσον να συνεχίζουν να χάνουν ευκαιρίες. Η είσοδος των Τζέιμι Βάρντι και Ρος Μπάρκλεϊ έκανε ακόμα πιο επιθετική την Αγγλία, η οποία στο 74' έφτασε στην ισοφάριση με εκπληκτικό τακουνάκι του άσου της Λέστερ.

Ο Γιόαχιμ Λεβ έριξε στον αγώνα τον Λούκας Ποντόλσκι και λίγο αργότερα τον Μάριο Γκέτσε, ωστόσο το μομέντουμ ήταν με τους Άγγλους, που βρίσκονταν διαρκώς απέναντι από τον Νόιερ.

Ο Άλι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες (στη μία τον σταμάτησε ο Νόιερ) και στις καθυστερήσεις, ο Έρικ Ντάιερ με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή, δίνοντας στους Άγγλους την τρίτη σερί νίκη επί Γερμανικού εδάφους μετά από το 5-1 του 2001 και το 2-1 του 2008.

Γερμανία (4-2-3-1): Νόιερ, Τζαν, Ρίντιγκερ, Χούμελς (46' Τα), Χέκτορ, Κεντίρα, Κρόος, Μίλερ (75' Ποντόλσκι), Εζίλ, Ρόις (64' Σίρλε), Γκόμεθ (79' Γκέτσε)

Αγγλία (4-2-3-1): Μπάτλαντ (45+1' Φόρστερ), Κλάιν, Σμόλινγκ, Κέιχιλ, Ρόουζ, Ντάιερ, Χέντερσον, Λαλάνα (71' Μπάρκλεϊ), Άλι, Γουέλμπεκ (71' Βάρντι), Κέιν

Φιλικά: Θρίαμβος Ρωσίας, Πολωνίας, αποβλήθηκε ο Κάτσε

21:21
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το σημαντικότερο φιλικό της βραδιάς μεταξύ Γερμανίας και Αγγλίας στο Βερολίνο
21:22
Τα μέτρα "δρακόντεια" στη γερμανική πρωτεύουσα, εξαιτίας των ημερών
21:25

21:25

21:40
Στατιστικό: Η Γερμανία δεν έχει νικήσει ποτέ την Αγγλία στο Βερολίνο, στα οκτώ παιχνίδια που την έχει αντιμετωπίσει. Η Αγγλία μετράει δύο νίκες στις τελευταίες επισκέψεις της στη Γερμανία (5-1 τον Σεπτέμβριο του 2001, 2-1 τον Νοέμβριο του 2008)
21:48
Ανάκρουση των εθνικών ύμνων και ανταλλαγή λαβάρων αυτήν τη στιγμή μεταξύ Σάμι Κεντίρα και Γκάρι Κέιχιλ, που είναι οι... υπηρεσιακοί αρχηγοί
21:49
Ενός λεπτού σιγή και μήνυμα από τα μεγάφωνα για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στις Βρυξέλλες
21:50
Σέντρα
21:58

7

Πρώτη καλή στιγμή για τους Άγγλους. Κόρνερ από δεξιά, η μπάλα περνάει από όλους, ο Κέιν πλασάρει πολύ άουτ
22:03

13

Φάση διαρκείας μετά από κόρνερ στα καρέ της Αγγλίας, διώχνει ο Μπάτλαντ, η μπάλα φτάνει στον Ρόις που μπροστά σε πολλά σώματα σουτάρει αρκετά άουτ
22:07

17

Ο Άλι σουτάρει στην κίνηση με το δεξί από μακριά, η μπάλα ψηλά
22:15
Γρήγορο παιχνίδι, η μπάλα πλησιάζει τις δύο περιοχές, αλλά οι τελικές επιλογές είναι κακές και τα σουτ πάνω στα σώματα
22:17

27

Κάθετη πάσα στον Γκόμεθ, πλασέ από δεξιά, η μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο βοηθός υποδεικνύει λανθασμένα οφσάιντ
22:19

29

Η μπάλα αναπηδάει 30 μέτρα μακριά από την εστία του Νόιερ, ο Χέντερσον πιάνει το σουτ με το κουντεπιέ, η μπάλα δίπλα στο δοκάρι και αδύναμα
22:26
Οι φιλοξενούμενοι φίλαθλοι δίνουν τον δικό τους τόνο
22:28

38

Ο Κέιν βγάζει στον Γουέλμπεκ, ο Τζαν προλαβαίνει τον Άγγλο φορ στο σουτ, αλλά η μπάλα στρώνεται στον Λαλάνα που από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής σουτάρει άουτ
22:29

39

Πρώτη κίτρινη στον αγώνα από τον διαιτητή Ρόσι στον Τζαν για μαρκάρισμα στον Γουέλμπεκ
22:34

43

ΓΚΟΛ η Γερμανία! Ο Κρόος προωθείται από αριστερά, δοκιμάζει ένα σουτ με το αριστερό στην κλειστή γωνία του Μπάτλαντ και νικάει τον αντικαταστάτη του τραυματία Χαρτ
22:36
Όπως φαίνεται στο ριπλέι, ο τερματοφύλακας της Στόουκ είχε τραυματιστεί σε διώξιμο από το οποίο άρχισε η φάση και δεν μπορούσε να κινηθεί γρήγορα στο σουτ οτυ Κρόος. Για περίπου δύο λεπτά δέχετια τις πρώτες βοήθειες
22:36

45+1

Ο Άγγλος τερματοφύλακας δεν μπορεί να συνεχίσει και δίνει τη θέση του στον Φρέιζερ Φόρστερ της Σαουθάμπτον
22:38

45+3

Ωραία κόντρα για τα "πάντσερ", ο Εζίλ κόβει στον Γκόμεθ που σουτάρει, ο Ρόουζ κάνει τάκλιν και διώχνει σε κόρνερ
22:39
Ημίχρονο
22:47
Στατιστικό: Η Αγγλία έχει αποτύχει να κρατήσει το μηδέν στα τελευταία επτά παιχνίδια κόντρα στη Γερμανία
22:56
Σέντρα
22:57

46

Με μία αλλαγή γα "πάντσερ". Ο Τζόναθαν Τα της Λεβερκούζεν κάνει ντεμπούτο στη θέση του Ματς Χούμελς
23:01

50

Φάουλ με γέμισμα από Ρόις, πετάγεται ο Γκόμεθ, διώχνει ο Φόρστερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ρίντιγκερ από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Άγγλο τερματοφύλακα
23:06

52

Ο Άλι μέσα από την περιοχή, σουτάρει επικίνδυνα, διώχνει ο Νόιερ
23:07

55

Καλή αντεπίθεση για Αγγλία, ο Γουέλμπεκ κλέβει από τον Τζαν στη γραμμή του άουτ, βγάζει στον Χέντερσον στο ύψος του πέναλτι, σουτ, αλλά ο Χέκτορ κάνει το μπλοκ
23:09

57

Πανέμορφη σέντρα του Κεντίρα, ο Γκόμεθ πηδάει πιο ψηλά από τον Κέιχιλ, κεφαλιά στη γωνία και 26ο γκολ με τη "νάτσιοναλμανσαφτ"
23:10

58

ΓΚΟΛ η Γερμανία: Ο Κρόος στον Χέκτορ από αριστερά, ο νεαρός κόβει χαμηλά στο ύψος του πέναλτι για τον Εζίλ, ωστόσο ο μέσος της Άρσεναλ δεν πιάνει καλά το σουτ, μπλοκάρει ο Φόρστερ
23:12

61

ΓΚΟΛ η Αγγλία: Κόρνερ από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Κέιν που "αδειάζει" με ντρίμπλα Μίλερ και Εζίλ, σουτάρει και κάνει το 2-1
23:14

63

Αλλαγή για τη Γερμανία, με τον Σίρλε στη θέση του Ρόις
23:19

69

Καλή στιγμή για τους Άγγλους, με τον Άλι να πιάνει το χαμηλό σουτ από διαγώνια αριστερά και τον Νόιερ να διώχνει με τα πόδια
23:21

71

Έξω Γουέλμπεκ, Λαλάνα, μπέσα Βάρντι¨, Μπάρκλεϊ για την Αγγλία
23:26

74

ΓΚΟΛ η Αγγλία: Σέντρα από δεξιά ο Ρόουζ, ο Βάρντι πιάνει το τακουνάκι, η μπάλα περνάει κάτω από τα πόδια του Ρίντιγκερ και νικάει τον Νόιερ