Συνεχίζουν με νίκες Βραζιλία, Ισπανία

Οι δύο φιναλίστ του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών συνέχισαν με νίκες την προετοιμασία τους για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2014. Η νικήτρια Βραζιλία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ονδούρα, ενώ η ανανεωμένη Ισπανία επικράτησε 2-1 στην Ισημερινή Γουινέα.

Οι 71.124 θεατές που γέμισαν το γήπεδο των Μαϊάμι Ντόλφινς του αμερικανικού ποδοσφαίρου, κατέγραψαν το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό κοινό στη Φλόριντα και η Βραζιλία του αντάμειψε με μία εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με 5-0 απέναντι στην πιθανή αντίπαλό της στους ομίλους του Μουντιάλ 2014, Ονδούρα. Η "σελεσάο" παραμένει σε καλή φόρμα παρά τις αλλαγές του Λουίς Φελίπε Σκολάρι και άνοιξε το σκορ με τον Μπερνάρ στο 22ο λεπτό. Στο 2ο ημίχρονο ήταν πιο καταιγιστική, με τον Ντάντε να κάνει το 2-0 στο 55' μετά από την 20ή ασίστ (έχει και 27 γκολ) του Νεϊμάρ σε 45 διεθνή ματς. Ο Μάικον, που πήρε τη θέση του τραυματία Ντάνι Άλβες, σκόραρε για πρώτη φορά με τη Βραζιλία με τά από το 2010, ενώ ακολούθησε το τέρμα του Γουίλιαν και το "παρθενικό" γκολ του Χουλκ υπό τις οδηγίες του "Φελίπαο".

Βραζιλία (4-2-3-1): Βίκτορ, Μάικον, Λουίζ (71' Μαρκίνιος), Ντάντε, Μάξουελ (70' Λέιβα), Παουλίνιο, Γκουστάβο, Μπερνάρ (46' Γουίλιαν), Οσκάρ (63' Ραμίρες), Νεϊμάρ (64' Χουλκ), Ζο (46' Ρομπίνιο)

Ονδούρα (4-4-2): Βαγιαδάρες, Περάλτα, Φιγκερόα, Μπερνάντες (62' Μόντες), Ισαγκίρε (71' Γκαρσία), Κλάρος, Γ. Παλάσιος (74' Ντελγάδο), Εσπινόσα (62' Τσάβες), Μπόνιεκ (63' Ναχάρ), Κόστλι, Μπένγκτσον (71' Τζ. Παλάσιος)

Ο Βιθέντε ντελ Μπόσκε παρουσίασε την Ισπανία της νέας γενιάς και το αποτέλεσμα δεν τον αδίκησε. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια επικράτησε 2-1 στο Μαλάμπο με αντίπαλο την Ισημερινή Γουινέα και συνεχίζει ακάθεκτη την προετοιμασία της για το Μουντιάλ 2014. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις και πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, σε ένα εκ των οποίων τραυματίστηκε ο Τσάμπι Αλόνσο. Ο Σάντι Καθόρλα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό μετά από λάθος του τερματοφύλακα και ο Τζίμι Μπερμούδες ισοφάρισε στο 36', ένα τέρμα που θα τον κάνει πλουσιότερο κατά 50.000 ευρώ, εφόσον τηρήσει την υπόσχεση που έδωσε αξιωματούχος της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας στο κράτος της δυτικής Αφρικής. Η "φούρια ρόχα" ανέκτησε το προβάδισμα στο 42ο λεπτό με τον Χουανφράν και έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική συνεργασία τριών αλλαγών, των Ντάβιντ Βίγια, Αντρές Ινιέστα και Γερνάντο Γιορέντε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Η σύνθεση της Ισπανίας (4-3-3): Ρέινα, Χουανφράν, Μπάρτρα, Μαρτίνεθ (81' Ράμος), Μορένο, Κόκε (58' Ινιέστα), Αλόνσο (42' Μπουσκέτς), Καθόρλα (59' Βίγια), Νάβας (67' Πέδρο), Νεγρέδο (46' Γιορέντε), Μάτα