Ουρουγουάη - Γερμανία 2-3

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα με δύο ανατροπές στο σκορ, η Γερμανία επικράτησε της Ουρουγουάης με 3-2 και πήρε την 3η θέση στη διοργάνωση

Εικόνα του αγώνα

Η ατάκα του Γκάρι Λίνεκερ επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά και στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής, με τους Γερμανούς να φτάνουν σε μια δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στην Ουρουγουάη, μετά από έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, με δύο ανατροπές.

Το παιχνίδι προμηνυόταν εξ' αρχής θεαματικό, αφού και οι δύο ομάδες έδειξαν πολλή όρεξη για μπάλα, από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Την εξέλιξη ωστόσο, δύσκολα τη φανταζόταν κανείς, αφού και οι δύο αντίπαλοι έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο για την επικράτηση.

Τελικά η Γερμανία, όντας πιο έμπειρη διαχειρίστηκε καλύτερα το ματς και στο τέλος πήρε τη νίκη της παρηγοριάς και την 3ή θέση στη διοργάνωση, αποχωρώντας από τη Νότια Αφρική με ψηλά το κεφάλι.
Καρέ - καρέ

7' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Φορλάν λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

10' Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οζίλ ο Φρίντριχ πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μουσλέρα.

19' Γκολ: Ο Μίλερ παίρνει το ριμπάουντ από απόκρουση του Μουσλέρα σε σουτ του Σβάισταϊγκερ και με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τη Γερμανία.

28' Γκολ: Αντεπίθεση της Ουρουγουάης με τον Καβάνι να πλασάρει εύστοχα τον Μπουτ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

42': Διαγώνιο σουτ του Σουάρες με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

51' Γκολ: Σέντρα του Ρίος από δεξιά, σκαστό σουτ στην κίνηση από τον Φορλάν και 2-1 για την Ουρουγουάη.

56' Γκολ: Γρήγορη απάντηση για τη Γερμανία με τον Γιάνσεν να νικάει στον αέρα με κεφαλιά τον Μουσλέρα μετά από σέντρα του Μπόατενγκ.

62': Μακρινό σουτ του Σουάρες, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μπουτ.

65': Ο Φορλάν από πλάγια θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Μπουτ.

76': Δυνατό σουτ του Κίσλινγκ από πλάγια θέση αριστερά, αποκρούει σωτήρια ο Μουσλέρα.

82' Γκολ: Φάση διαρκείας στα καρέ της Ουρουγουάης μετά από κόρνερ του Οζίλ και ο Κεντίρα με κεφαλιά στέλνει για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Μουσλέρα.

93': Φάουλ του Φορλάν με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουτ.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, ο Τόμας Μίλερ στο 19ο λεπτό του αγώνα. Ο μέσος της Μπάγερν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Μουσλέρα σε σουτ του Σβάισταϊγκερ και με κοντινό πλασέ, έβαλε τη Γερμανία μπροστά στο σκορ.

Η απάντηση της "σελέστε" ήταν σχετικά άμεση. Εννέα λεπτά αργότερα (28'), ο Καβάνι έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μια γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μπουτ κάνοντας το 1-1.

Η συνέχεια στο σκοράρισμα δόθηκε με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Η τυπικά γηπεδούχος Ουρουγουάη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 51ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ρίος από δεξιά, ο Φορλάν με εκπληκτικό σκαστό σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής, νίκησε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον Μπουτ κάνοντας το 2-1.

Τα "πάντσερ" αφυπνίστηκαν γρήγορα και απάντησαν 5 λεπτά αργότερα (56'), με τον Μπόατενγκ να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Γιάνσεν, ο οποίος νικώντας στον αέρα τον Μουσλέρα, "έγραψε" το 2-2.

Ο ρυθμός ανέβηκε στη συνέχεια, με τους Γερμανούς να παρουσιάζονται πιο δυνατοί, όταν οι περιστάσεις το απαιτούσαν και με τέρμα του Κεντίρα στο 82' (κεφαλιά μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ουρουγουάης), έφτασαν στην ανατροπή και στην πολυπόθητη νίκη, που τους ανεβάζει στο τρίτο σκαλί του βάθρου στη διοργάνωση.

Κλειδί

Οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν, όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Πείσμωσαν, πάλεψαν και αφού έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με το τέρμα του Γιάνσεν, είχαν πάνω από μισή ώρα αγώνα για να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, όπως και έγινε.

Ο Tόμας Μίλερ έλειψε πολύ από την Γερμανία στον ημιτελικό με την Ισπανία και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα και από την παρουσία του στον μικρό τελικό με την Ουρουγουάη. Ο μέσος της Μπάγερν σημείωσε το πρώτο τέρμα της "νάσιοναλμανσαφτ" και ηγήθηκε της προσπάθειας των συμπαικτών του να φτάσουν στη νίκη και να αποχωρήσουν με ψηλά το κεφάλι από τη διοργάνωση.

Οι Ουρουγουανοί αν και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-0, στη συνέχεια δεν έδειξαν να έχουν τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα, προκειμένου να σταματήσουν την αντεπίθεση της Γερμανίας και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Διαιτητής: Μπενίτο Αρχουντία (Μεξικό)