Από τώρα στα τελικά η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Ιορδανίας στο Αμάν (5-0 το τελικό σκορ) και ουσιαστικά καπάρωσε μία θέση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.

Η "σελέστε", εκτός από σπουδαία ομάδα, "κουβαλούσε" και μεγάλη εμπειρία από διεθνή πλέι οφ (μόνο η Αυστραλία έχει περισσότερες συμμετοχές), με αποτέλεσμα να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της άπειρης Ιορδανίας. Το ρόστερ των γηπεδούχων, εξάλλου, κοστίζει κάτι παραπάνω από 2.000.000 ευρώ όσο δηλαδή είναι ο μηνιαίος μισθός του Έντινσον Καβάνι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Μαξιμιλιάνο Περέιρα άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας στο 22ο λεπτό, ο Κρίστιαν Στουάνι διπλασίασε τα γκολ στο 43ο με κοντινό πλασέ, ο Νίκολας Λοδέιρο ανέβασε το δείκτη στο 69ο με ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Κρίστιαν Ροδρίγκες μετουσίωσε σε γκολ την πολύ καλή του παρουσία στο 79ο λεπτό και ο Καβάνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις.

Η Ουρουγουάη, η οποία πανηγύρισε την πιο εμφατική εκτός έδρας νίκη της στην προκριματική φάση της εν λόγω διοργάνωσης, θα εξασφαλίσει την Πέμπτη (21/11, 01:00) το εισιτήριο για τα γήπεδα που κατέκτησε το δεύτερο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας της.

Ιορδανία: Σατναουί, Νάσαρ, Κάταμπ, Αλ Μουριάν, Αλσαΐφι (59' Αλ Λαχάμ), Χασάν, Ιμπραχίμ, Ζαράν (53' Μπαουάμπ), Μπάνι Ατεγιάχ (65' Μπανί Χαλέντ).

Ουρουγουάη: Σίλβα, Λουγκάνο, Γκοδίν, Ροδρίγκες, Σουάρες (81' Φορλάν), Στουάνι (70' Ραμίρες), Ά. Περέιρα (70' Λοδέιρο), Μ. Περέιρα, Αρέβαλο, Καβάνι, Κάσερες.