Ισοπαλία η Κολομβία, η Ρουμανία κράτησε στο μηδέν την Αργεντινή

Η Κολομβία έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Τυνησία σε φιλικό που διεξήχθη στην Ισπανία. Η Ρουμανία κράτησε τη -γεμάτη αστέρια- Αργεντινή στο 0-0. Η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την ανατροπή και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Βέλγιο. Η Ιαπωνία έκανε... πάρτι με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία, φτάνοντας σε άνετη επικράτηση με 4-2, σημειώνοντας όλα τα γκολ της στα πρώτα 17 λεπτά της φιλικής αναμέτρησης. Η Φινλανδία νίκησε με ανατροπή την Ουγγαρία, στο φιλικό των δύο αντιπάλων της Ελλάδας στα προκριματικά του Euro 2016.

Η Κολομβία απέτυχε να κάμψει την αντίσταση της Τυνησίας στο φιλικό της Βαρκελόνης και έχασε και τον Βίκτορ Ιμπάρμπο με τραυματισμό. Το τελικό 1-1 αντικατοπτρίζει εν πολλοίς την εικόνα του αγώνα, με την ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν να έχει την πρωτοβουλία, βασισμένη στην ταχύτητα των Χουάν Κουαδράδο και Χάμες Ροδρίγκες στα άκρα. Στο 20', ο άσος της Μονακό άνοιξε το σκορ με πέναλτι, αλλά στο 35' ο Γουαχμπί Χαζρί ισοφάρισε σε 1-1. Ο Αργεντινός τεχνικός της αντιπάλου της Ελλάδας προχώρησε σε αρκετές αλλαγές στο 2ο ημίχρονο, μεταξύ των οποίων και ο 42χρονος τερματοφύλακας Φαρίντ Μοντραγκόν που πέρασε αλλαγή, έχοντας παίξει και στα 90 λεπτά των δύο φιλικών του Νοεμβρίου 2013 απέναντι σε Ολλανδία και Βέλγιο.

Η σύνθεση της Κολομβία (4-4-2): Οσπίνα (46' Μοντραγκόν), Αρίας, Περέα, Γέπες (46' Αγκιλάρ), Αρμέρο (66' Άλβαρες), Κουαδράδο (74' Τόρες), Βαλένσια, Άλντο, Χάμες, Ιμπάρμπο (26' Ράμος), Μπάκα (46' Γκουτιέρες)

Σκοράροντας τέσσερις φορές στο πρώτο 20λεπτο η Ιαπωνία επιβλήθηκε 4-2 της Νέας Ζηλανδίας σε φιλικό που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τόκιο, μπροστά σε 48.000 θεατές. Το συγκρότημα του Αλμπέρτο Τζακερόνι, αντίπαλος της Ελλάδας στην τελική φάση του Μουντιάλ, ήταν ασυγκράτητο στο ξεκίνημα και με γκολ των Οκαζάκι στο 4', Καγκάβα (πέναλτι) στο 7', Μορισίγκε στο 11' και Οκαζάκι στο 17' "στραγγάλισε" τους "ολ γουάιτς". Πρωταγωνιστής αναμφίβολα ο Κεϊσούκε Χόντα, ο οποίος έφτιαξε το πρώτο, το τρίτο και το τέταρτο γκολ. Η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καταιγιστική και η Νέα Ζηλανδία, στην αρχική ενδεκάδα της οποίας ήταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Κώστας Μπαρμπαρούσης, βρήκε την ευκαιρία να μαζέψει τ' ασυμμάζευτα. Σκόραρε δις με τον Γουντ στο 39' και στο 80', δείγμα της χαλαρότητας που επέδειξαν οι "μπλε σαμουράι" μετά τα όσα είχαν πετύχει σε 17 λεπτά μετά τη σέντρα, αλλά και των προβλημάτων στην άμυνα.

Η σύνθεση της Ιαπωνίας (4-2-3-1): Καβασίμα, Γκ. Σάκαϊ (46' Χ. Σάκαϊ), Μορισίγκε, Γιοσίντα, Ναγκατόμο, Αογιάμα (46' Έντο), Γιαμαγκούτσι (46' Χοσογκάι), Οκαζάκι (46' Κιγιοτάκε), Χόντα, Καγκάβα (79' Σαΐτο), Οσάκο (81' Τογιόντα)

Ο εμετός του Λιονέλ Μέσι έκλεψε την παράσταση στη "λευκή" ισοπαλία της Αργεντινής με τη Ρουμανία στο Βουκουρέστι. Η "αλμπιτσελέστε" θα μπορούσε ακομα και να είχε ηττηθεί από την πρώτη αντίπαλο της Ελλάδας στα προκριματικά του Euro 2016, αφού ο Αλεξάντρου Μάξιμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέρχιο Ρομέρο στο 1ο ημίχρονο, με τον βοηθό διαιτητή να ακυρώνει το γκολ χωρίς προφανή λόγο. Η ταυτόχρονη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο των Μέσι, Γκονσάλο Ιγκουαίν και Σέρχιο Αγκουέρο (κορυφή) δεν έφερε αποτέλεσμα για την ομάδα του Αλεχάντρο Σαμπέλα, που έμεινε δίχως νίκη για 3ο σερί εκτός έδρας παιχνίδι.

Ρουμανία (4-2-3-1): Ταταρουσάνου (46' Παντιλιμόν), Μάτσελ (75' Λούκιν), Γκάρντος, Γκριγκόρε, Ρατς, Τσιπτσίου (88' Γκρόζαβ), Πίντιλι, Μπουρτσεάνου, Τανάσε (57' Λάζαρ), Μάξιμ (46' Τόρζε), Μάρικα (67' Ρουσέσκου)

Αργεντινή (4-3-3): Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Φερνάντες, Μπασάντα, Ρόχο, Γκάγκο (57' Μπίγλια), Μαστσεράνο, Ντι Μαρία (90' Ροδρίγκες), Μέσι, Ιγκουαΐν (77' Λαβέτσι), Αγκουέρο (57' Παλάσιο)

Η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την ανατροπή στο τέλος και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο "Ρουά Μποντουέν" των Βρυξελλών από το Βέλγιο. Οι "κόκκινοι διάβολοι" προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στο τέρμα του Μαρουάν Φελαϊνί στο 17' (μία φάση μετά από μία τεράστια ευκαιρία που έχασε) και της αλλαγής του στο ημίχρονο, Ρατζά Ναϊνγκολάν. Οι παίκτες του Μαρκ Βίλμοτς ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ακόμα κι αν άρχισαν το παιχνίδι δίχως τον Εντέν Αζάρ. Οι "ελέφαντες" πήραν τα πάνω τους στο 2ο ημίχρονο, όταν πέρασε στον αγώνα ο Ντιντιέ Ντρογκμπά. Δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες και ο επιθετικός της Γαλατάσαραϊ σημείωσε το 63ο διεθνές τέρμα του, όντας ήδη αρχισκόρερ της χώρας του. Στις καθυστερήσεις, ακόμα μία αλλαγή, ο Μαξ Γκραντέλ ισοφάρισε σε 2-2.

Βέλγιο (4-2-3-1): Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ (46' Βάντεν Μπόρε), Βαν Μπούιτεν (46' Λόμπαρτς), Κομπανί, Βερτόνγκεν (82' Ποκονιολί), Φελαϊνί (46' Ναϊνγκολάν), Βίτσελ, Μέρτενς, Ντε Μπρούινε, Μιραλάς (62' Αζάρ), Μπεντέκε (73' Λουκάκου)

Ακτή Ελεφαντοστού (4-2-3-1): Σαγιουμπά, Οριέ, Κ. Τουρέ, Ζοκορά, Μποκά (46' Τζακπά), Τιοτέ, Ντιε, Καλού, Γ. Τουρέ (83' Μπονί), Σίο (46' Ντρογκμπά), Ζερβίνιο (64' Γκραντέλ)

Η Φινλανδία έφτασε στη νίκη 2-1 επί της Ουγγαρίας μέσα στο Γκιορ, αλλά χρειάστηκε να πραγματοποιήσει ανατροπή στο σκορ στο τελευταίο 20λεπτο της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13' με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Γκέργκελι Ρούντολφ, στο ντεμπούτο του Ατίλα Πίντερ στον πάγκο τους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης από τον Τζόελ Πογιάνπαλο σρτο 74' (10 λεπτά μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι) και της νίκης με πέναλτι του Ρόμαν Ερεμένκο στο 84'.

Ουγγαρία (4-1-4-1): Μπόγκνταν, Βάντσακ, Λίπτακ (56' Κάνταρ), Γιούχας, Λεάντρο, Βάργκα (88' Σάκαλι), Λόβρεντσιτς (52' Γκιούρτσο), Σάντορ (54' Έλεκ), Κόμαν (64' Φούτατς), Τζούντζακ, Ρούντολφ

Φινλανδία (4-4-2): Μαένπαα, Σόρσα (88' Τόιβιο), Μόισαντερ, Όγιαλα, Αρκίβουο, Κόλεμαϊνεν (72' Ρινγκ), Π. Χετεμάι, Σπαρβ, Ρίσκι (64' Πογιάνπαλο), Ερεμένκο (90+4' Μάτιλα), Πούκι (89' Σάντικ)

Θετική ήταν η εμφάνιση της Κύπρου στο φιλικό απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία σε αυτό το 0-0 στο ντεμπούτο του Πάμπου Χριστοδούλου στον πάγκο, ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο, όταν υπήρξαν περιπτώσεις που αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο προσεκτικοί θα πανηγύριζαν κάποιο γκολ. Στο 2ο μέρος δεν παίχτηκε και πολύ ποδόσφαιρο λόγω των πολλών αλλαγών που έγιναν από τους δύο προπονητές.

Η σύνθεση της Βόρεια Ιρλανδίας (4-3-3): Μάνους (46' Κάρολ), Κάθκαρτ, Μακόλεϊ, Μπρους, Μακγκίβεν, Ντέιβις, Νόργουντ (74' Μακόρτ), Μπραντ, Μακγκίν (73' Φέργκιουσον), Πάτερσον (46' Λάφερτι), Γουόρντ (63' Μακέι, 80' Μακάρντλ)