"Φιλική" νίκη της Ίντερ επί της Ρόμα

H Ίντερ επικράτησε 2-0 της Ρόμα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του International Champions Cup, ωστόσο η παραμονή της στην κορυφή του 1ου ομίλου διήρκεσε για λίγο, αφού η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης και προκρίθηκε στον τελικό.

Στο πρώτο ημίωρο η Ίντερ φανέρωσε αρκετά προβλήματα σε όλες τις γραμμές, αλλά όσο περνούσε η ώρα βελτίωνε την εικόνα της και στην πρώτη ευκαιρία της ευτύχησε να προηγηθεί με κεφαλιά του Νεμάνια Βίντιτς.

Η Ρόμα έδειξε πολύ καλύτερα στοιχεία από την αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο, ενώ με τη σέντρα του δευτέρου απείλησε με τον Ματία Ντέστρο, εν συνεχεία όμως δεν κατάφερε να δείξει ανάλογο πρόσωπο.

Με τη συμπλήρωση 69 λεπτών αγώνα ο Γιούτο Ναγκατόμο έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από ωραία επιθετική προσπάθεια και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς (65' Κριν), Αντρεόλι (77' Εμπάιγ), Βίντιτς (81' Σιλβέστρ), Ζεζούς, Ναγκατόμο (76' Ρανόκια), Ζόναταν (65' Κόβατσιτς), Εμβιλά (65' Γκουαρίν), Κουζμάνοβιτς (65' Καρίσο), Ντοντό (65' Νταμπρόζιο), Μπότα (67' Λασάλτ), Ικάρντι (81' Μπονατσόλι).

Ρόμα: Σκορούπσκι, Φλορέντζι (78' Καλαμπρέζι), Αστόρι (80' Μπάλασα), Καστάν (13' Μπενατιά, 72' Ρομανιόλι), Εμάνουελσον (61' Κόουλ), Πιάνιτς (62' Ουτσάν), Ντε Ρόσι (62' Κεϊτά), Ναϊνγκολάν (79' Παρέδες), Ιτούρμπε (73' Μποριέλο), Ντέστρο (61' Τότι), Λιάιτς (72' Σανάμπρια).

Το live του φιλικού

19:30
Καλησπέρα, μείνετε μαζί μας για να παρακολουθήσετε live την εξέλιξη της ιταλικής φιλικής αναμέτρησης ανάμεσα σε Ίντερ και Ρόμα.
19:32
Η Ρόμα θα παραταχθεί με τους: Σκορούπσκι, Φλορέντζι, Αστόρι, Καστάν, Εμάνουελσον, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε, Ντέστρο, Λιάϊτς
19:34
Η Ίντερ θα παραταχθεί με τους: Χαντάνοβιτς, Αντρεόλι, Βίντιτς, Χουάν Χεσούς, Ναγκατόμο, Ζόναταν, Μ'Βιλά, Κουζμάνοβιτς, Ντοντό, Μπότα, Ικάρντι
19:38
Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να εισέλθουν στον αγωνιστικό χώρο.
19:39
Το γήπεδο είναι το Lincoln Financial Field, στη πόλη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ.
19:42
Το γήπεδο, πάντως με την πρώτη ματιά δεν φαίνεται να είναι και απόλυτα εναρμονισμένο με το πνεύμα του ποδοσφαίρου. Λογικά είναι στις Η.Π.Α  βρίσκεται...
19:45
1' Άρχισε η αναμέτρηση στη Φιλαδέλφεια. Η Ρόμα στις πρώτες επαφές τις μπάλας.
19:48
3' Η Ίντερ έχει την πρωτοβουλία , προσπαθώντας κυρίως με τον Ντοντό από τα αριστερά να δημιουργήσει ευκαιρίες.
19:51
6' Ο Καστάν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα κινητικός από πλευράς της Ρόμα.
19:53
9' Ο Ντε Ρόσι παρά το γεγονός ότι τα χρόνια έχουν περάσει, δεν έχει χάσει ούτε ελάχιστο από την ποδοσφαιρική του ευφυΐα, κάτι που φαίνεται σε κάθε κίνηση.
19:55
11' Ο Καστάν ζητά αλλαγή, καθώς πιάνει το πόδι του. Φαίνεται ότι έχει χτυπήσει.
19:56
13' Αποχωρεί ο Καστάν, δεν μπορεί να συνεχίσει.
19:57
13' Ο Μπενατιά, θα πάρει τη θέση του αποχωρήσαντος Καστάν.
19:58
Το σουτ του Κουζμάνοβιτς είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί μέχρι στιγμής στο παιχνίδι.
20:00
Ρόμα και Ίντερ ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους, λογικό καθώς είναι σε περίοδο προετοιμασίας.
20:03
Είναι και οι γραμμές του γηπέδου, που μόνο για ποδόσφαιρο δεν ενδείκνυνται και οι οποίες δυσκολεύουν τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.
20:05
Καλό παιχνίδι από τον Εμάνουελσον μέχρι στιγμής.
20:06
Η Ίντερ δείχνει να έχει προβλήματα αμυντικά, πολλά κενά, και το γεγονός ότι δεν έχει δεχτεί γκολ οφείλεται κυρίως στη φλυαρία των επιθετικών της Ρόμα.
20:08
24' Τάιμ - άουτ προκειμένου να ξεκουραστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Πλέον, αυτές οι μικρές διακοπές που συνηθίσαμε και στο Μουντιάλ, δεν μας προκαλούν έκπληξη.
20:11
Με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, αυτή που φαίνεται να είναι πιο δεμένη  είναι χωρίς αμφιβολία η Ρόμα.
20:13
30' Ο Ντοντό που παίζει κόντρα στην πρώην του ομάδα, δεν δείχνει κάτι ενδιαφέρον προς το παρόν.
20:16
Η Ρόμα, χωρίς να παρουσιάζει κάτι συγκλονιστικό δείχνει ότι ξέρει τι θέλει. Από την άλλη, η Ίντερ είναι χαμένη και έχει προβλήματα σε όλες τις γραμμές.
20:18
34' Σέντρα του Ζόναταν, κεφαλιά του Ικάρντι, μπλοκάρει ο Σκορούπσκι.
20:21
Ο Ζουάν Ζέzους φαίνεται να είναι πολύ σταθερός. Ο πρώτος που βγαίνει να διεκδικήσει μπαλιές από τα μετόπισθεν της Ίντερ.
20:22
Η Ίντερ έχει ανακτήσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Έχει βελτιώσει την εικόνα της.
20:25
41' Ο Ναϊνγκόλαν επιχειρεί με κάποιες πάσες να εκμεταλλευτεί τις τρύπες στην άμυνα της Ίντερ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
20:27
43' Ο Ιτούρμπε τρέχει, πιέζει, αλλά άσκοπα. Δεν τον βοηθούν και οι πάσες των συμπαικτών του.
20:29
45' Μάλλον οι ποδοσφαιριστές περιμένουν να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.
20:32
45+1' ΓΚΟΛ! Ο Νεμάνια Βίντιτς ανοίγει το σκορ για την Ίντερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Καλή κεφαλιά, νίκησε κατά κράτος τον Σκορούπσκι.
20:33
Τέλος ημιχρόνου. Το γκολ του Νεμάνια Βίντιτς, χωρίζει τις δύο ομάδες. Ίντερ - Ρόμα 1-0
20:46
Το διασκεδάζουν οι μικροί φίλαθλοι στις κερκίδες του γηπέδου στη Φιλαδέλφεια.
20:49
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στις ΗΠΑ.
20:51
47' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόμα να ισοφαρίσει. Ο Ντέστρο είναι μόνος του, αλλά η κεφαλιά που πιάνει είναι απελπιστική.
20:54
50' Τα αντανακλαστικά των ποδοσφαιριστών της Ρόμα δεν είναι και πολύ υψηλά. Δείγμα τα αβίαστα λάθη, με τελευταίο του τερματοφύλακα Σκορούπσκι.
20:56
Ο Ζόναταν είναι εντελώς εκτός ρυθμού αγώνα. Δεν έχει ανέβει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.
20:57
53΄Κίτρινη κάρτα για τον Ντέστρο
20:59
Πολύ κακό το θέαμα. Θα περιμέναμε πιο ελεύθερο παιχνίδι, δεδομένου του φιλικού του χαρακτήρα.
21:01
Οι δύο προπονητές δεν μοιάζουν και πολύ ευχαριστημένοι από το θέαμα και την απόδοση των ποδοσφαιριστών τους.
21:02
58' Καλό σουτ του Ιτούρμπε, η μπάλα περνά έξω.
21:05
61' Μαζικές αλλαγές για τη Ρόμα. Από αυτούς που μπαίνουν, ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στους Τότι και Άσλεϊ Κόουλ.
21:09
65' Ώρα για μαζικές αλλαγές για την Ίντερ.
21:11
Λασαλτ, Γουαρίν, Κόβατσιτς, Ντ' Αμπρόζιο και Καρίτσο μπήκαν στη θέση των Μπότα, Κουζμάνοβιτς, Μ' Βιλά, Ντοντό και Χαντάνοβιτς
21:13
69' ΓΚΟΛ! 2-0 για την Ίντερ με ωραίο τελείωμα του Ναγκατόμο, μετά από ομαδική προσπάθεια.
21:17
Μποριέλο, Σανάμπρια και Μποριέλο περνούν στη θέση των Μπενατιά, Λιάϊτς και Ιτούρμπε.
21:19
75' Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός. Οι πολλές και ταυτόχρονες αλλαγές, έχουν συντελέσει προς αυτή την κατεύθυνση.
21:21
77' Ο Γουαρίν κάνει μία καλή ατομική προσπάθεια, αλλά δεν έχει το αποτέλεσμα που θα περίμενε.
21:23
Ρανόκια και Εμπαγιέ στη θέση των Ναγκατόμο και Αντρεόλι για την Ίντερ. Παρέδες, Μπαλάσα και Καλαμπρέζι στη θέση των Ναϊνγκόλαν, Φλορέντζι και Αστόρι.
21:27
Ο Γουαρίν προσπαθεί με ατομικές κυρίως προσπάθειες να προκαλέσει ρήγματα στην άμυνα της Ρόμα. Ανεπιτυχώς.
21:29
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν έχουν βρει την απαιτούμενη χημεία μεταξύ τους. Πολλοί αναλώνονται σε ατομικές προσπάθειες.
21:33
Βελτιωμένη η Ίντερ σε αυτό το παιχνίδι με τη Ρόμα.
21:35
Κίτρινη κάρτα για τον Αρτούρο Καλαμπρέζι.
21:36
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:39
Τέλος της αναμέτρησης. Η ΄'Ιντερ νίκησε τη Ρόμα, πείθοντας με την εμφάνισή της, στο δέυτερο ημίχρονο.