Λαύριο - Κηφισιά 74-70

Το Λαύριο πήρε... ρεβάνς από την Κηφισιά, την οποία νίκησε με 74-70, αποδεικνύοντας πως το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 13-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως το Λαύριο βρήκε λύσεις από τους Μπολντς, Κέσελ και Μπάρλο και έκανε την ανατροπή στα μέσα της δεύτερης περιόδου (31-28), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 37-36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και στην τρίτη περίοδο, αλλά ένα σερί 8-0 στο 27' έβαλε σε θέση οδηγού την Κηφισιά (44-51). Παρόλα αυτά, στην τέταρτη περίοδο το Λαύριο έκανε την ολική επαναφορά και εκμεταλλευόμενο την εξαιρετική βραδιά του Μπολντς πήρε μία σπουδαία νίκη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 49-52, 74-70.

Λαύριο: Χάμιλτον 6 (8 ριμπ.), Γιανγκ 2, Σακελλαρίου 8 (2), Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 22 (5/14 σουτ, 11/12 βολές), Κρουμπαλί 9 (10 ριμπ.), Τσίρος, Κέσελ 7 (2), Νίξον 5, Περράκης, Γιαννακόπουλος 4, Μπάρλος 9 (1).

Κηφισιά: Στίγκερς 4, Κασελάκης 14 (1), Χογκ 22 (15 ριμπ.), Ελ Αμίν 8 (2/10 σουτ), Γλυνιαδάκης 10, Χατζηνικόλας, Γκίκας 3 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης 3, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 6 (1/7 σουτ).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Ντεμάριους Μπολντς είχε καταλυτική συμβολή στην επικράτηση του Λαυρίου, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Το Λαύριο πήρε... εκδίκηση για την ήττα από την Κηφισιά στον πολύπαθο αγώνα των 27.5 δευτερολέπτων και πανηγύρισε μία υπερπολύτιμη νίκη, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, "χτύπησαν" από τη ρακέτα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.