Παναθηναϊκός - Κόροιβος 88-76

Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες του και με κορυφαίο τον Τζέιμς Φελντέιν που σημείωσε 25 πόντους, νίκησε με 88-76 τον Κόροιβο στο ΟΑΚΑ, διατηρήθηκε στο κόλπο της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Νταρουσάφακα.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι νίκησε

Παρά το κάπως... μουδιασμένο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός σιγά - σιγά βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πήρε σκορ από όλους τους παίκτες τους και με ένα φορτσάρισμα στη δεύτερη περίοδο πήρε τελικά τη νίκη κόντρα στον Κόροιβο στο ΟΑΚΑ με .

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν το παιχνίδι με διαδοχικά άστοχα σουτ των Γκιστ, Καλάθη και Γιάνκοβιτς, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το "τριφύλλι" βρήκε τις λύσεις και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού, ψάχνοντας τρόποους να σταματήσει τη δράστη του Τσάπιν που ήταν και η βασική... πηγή αντίστασης του Κοροίβου και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους.

Όλα αυτά μέχρι την τρίτη περίοδο, όταν οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς "καθάρισαν" το ματς, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με 88-76. Πλέον, το "τριφύλλι" στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Κωνσταντινούπολης με την Νταρουσάφακα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76

Παναθηναϊκός: Χέινς 11, Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Φελντέιν 25, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 7, Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χάντερ 6.

Κόροιβος: Άλεν 17, Συνετός, Πουλιανίτης 6, Χριστοδούλου 3, Χαριτόπουλος 4, Κόβατς 4, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 10, Μπάτης, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22, Χάρις 11.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Τζέιμς Φελντέιν. Ο Αμερικανός ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού και της αναμέτρησης με 25 πόντους. Μάλιστα, σκόραρε τους περισσότερους από αυτούς στην τρίτη περίοδο, όταν το "τριφύλλι" κατάφερε να ξεφύγει και να... χτίσει μια διαφορά ασφαλείας που διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το φύλλο αγώνα

Ο Κόροιβος στάθηκε καλά στο ΟΑΚΑ στο ξεκίνημα, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας ήταν φανερή στη συνέχεια, όταν οι φιλοξενούμενοι "κατέρρευσαν" και άφησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Θετικό για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς το γεγονός πως η ομάδα του βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες, με κορυφαίο τον Φελντέιν. Πλέον, οι "πράσινοι" στρέφουν την προσοχή στο επικείμενο ματς με την Νταρουσάφακα.

Το στατιστικό του αγώνα

Tο live της αναμέτρησης

16:41
Καλησπέρα σε όλους, παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Κόροιβο
16:42
Οι "πράσινοι" υποδέχονται την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ
16:43
Οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη που θα τους διατηρήσει στο κόλπο της για την πρώτη θέση της regular season, περιμένοντας μία ήττα του Ολυμπιακού στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές
16:43
Από την άλλη, ο Κόροιβος έχει μάλλον το μυαλό του στο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Αρκαδικό, παρά στο αποψινό
16:44
Πρόκειται άλλωστε για ένα παιχνίδι - μισή κατηγορία για την ομάδα της Αμαλιάδας, η οποία έχει μπλέξει για τα καλά μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα μέσα στο 2016
16:46
Θυμίζουμε πως το "τριφύλλι" παρατάσσεται απόψε δίχως τους Έλιοτ Ουίλιαμς, Σάσα Πάβλοβιτς και Όγκνιεν Κούζμιτς. Ο πρώτος προφυλάσσεται λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς, ενώ οι άλλοι δύο έχουν "κοπεί" από το ρόστερ του Παναθηναϊκού στις εντός των συνόρων υποχρεώσεις
16:48
Από την άλλη, ο Κόροιβος δεν έχει στη δωδεκάδα του τον Όμπι Τρότερ, ο οποίος αποχώρησε μεσοβδόμαδα από την ομάδα για να φορέσει τη φανέλα της Μπρίντιζι
16:51
Ντεμπούτο όμως, θα κάνει ο Κρις Άλεν, που ανακοινώθηκε αργά χθες (19/3) το βράδυ από τη διοίκηση των "μπλε"
16:52
Σε λιγότερο από δέκα λεπτά το τζάμπολ στο ΟΑΚΑ, όπου αυτή τη στιγμή βρίσκονται περίπου 1.500 φίλοι του "τριφυλλιού"
16:54
Πολλά παιδιά βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, με τις οικογένειες να αποτελούν το μεγαλύτερο κομμάτι όσων είναι στο Μαρούσι για το παιχνίδι με τον Κόροιβο. Ωραίες εικόνες!
16:57
Βασιλόπουλος, Άλεν, Σλαφτσάκης, Τσάπιν και Χάρις οι πέντε πρώτοι του Κοροίβου
16:58
Για τον Παναθηναϊκό ξεκινούν οι Γιάνκοβιτς, Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθης και Παπαγιάννης
16:59
Οι παίκτες βρίσκονται στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες πριν το τζάμπολ
17:00
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ
17:02
Οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν το σκορ με τον Σλαφτσάκη που σκοράρει για δύο (0-2)
17:02
0'49'' - Γκολ φάουλ από τον Άλεν, που παίρνει την εσωτερική και σκοράρει. Θα βάλει τη συμπληρωματική βολή αμέσως μετά (0-5)
17:03
1'14'' - Γκιστ, Καλάθης και Γιάνκοβιτς αστοχούν σε διαδοχικά σουτ δύο πόντων
17:03
1'51'' - Πρώτη καλή άμυνα από τους "πράσινους", με τον Παπαγιάννη να κλέβει την μπάλα
17:04
2'01'' - Καλάθι δύο πόντων από τον Φελντέιν που "σπάει το ρόδι" για τους γηπεδούχους (2-5)
17:04
2'21'' - Ο Σλαφτσάκης είναι μόνος στη γωνία και σκοράρει για τρεις (2-8)
17:05
3'18'' - Ο Φελντέιν σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά για τρεις (5-8)
17:06
3'40'' - Ο Τσάπιν θα σκοράρει από τα 6μ75, για το νέο +6 (5-11) του Κοροίβου, που έχει ξεκινήσει πολύ καλά το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ
17:07
4'15'' - Ο Γιάνκοβιτς κάνει προς στιγμήν το λάθος, αλλά ο ίδιος θα μαζέψει την μπάλα και θα σκοράρει μπροστά από τον Χάρις (7-11)
17:09
4'35'' - Ο Άλεν συνεχίζει να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, κερδίζει το φάουλ και με 1/2 βολές φέρνει τον Κόροιβο στο +5 (7-12)
17:10
5''31'' - Δύσκολη προσπάθεια από τον Φελντέιν, που θα αστοχήσει. Λάθος στην άλλη πλευρά του παρκέ από τον Σλαφτσάκη
17:11
Τάιμ άουτ από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς, που προσπαθεί να "ξυπνήσει" τους παίκτες του. Οι "πράσινοι" έχουν 2/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να ακολουθούν στο σκορ.
17:11
Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς ρίχνει στο παρκέ τους Χέινς, Φώτση και Ραντούλιτσα αντί των Καλάθη, Γκιστ και Παπαγιάννη
17:12
5'38'' - Με το που γύρισαν οι παίκτες από το τάιμ άουτ, ο Χέινς κάνει το λάθος
17:13
5'54'' - Νταμπλ σκορ για τον Κόροιβο (7-14) με τον Χάρις να κερδίζει κοντά στο καλάθι τον Ραντούλιτσα. Μειώνει πολύ γρήγορα ο Παναθηναϊκός με τον Φώτση (9-14)
17:13
6'40'' - Νέο καλάθι από τον Χάρις, αυτή τη φορά με αριστερή ραβέρσα (9-16)
17:14
7'12'' - Ο Ραντούλιτσα αστοχεί σε... κάρφωμα! Αλλαγές για το "τριφύλλι", με τους Διαμαντίδη και Χαραλαμπόπουλο στο παρκέ, στη θέση των Φελντέιν και Γιάνκοβιτς. Με εντελώς διαφορετική πεντάδα σε σχέση με το αρχικό σχήμα η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς
17:15
7'27'' - Ο Ραντούλιτσα κερδίζει το φάουλ από τον Γεωργάκη, που μόλις πέρασε στο παρκέ. Με 2/2 βολές του Σέρβου σέντερ, η διαφορά θα πέσει στους πέντε υπέρ των φιλοξενούμενων (11-16)
17:17
7'59'' - Τάπα του Διαμαντίδη στον Τσάπιν στο τρίποντο! Αιφνιδιασμός για τον Παναθηναϊκό, με τον Ραντούλιτσα να κερδίζει το δεύτερο φάουλ του Γεωργάκη και με 1/2 βολές να μειώνει στους τρεις (12-16)
17:18
8'32'' - Ο Χαριτόπουλος κερδίζει έξυπνα το φάουλ από τον Ραντούλιτσα και με 1/2 βολές δημιουργεί το +5 (12-17), την ώρα που ο Χέινς κάνει βιαστικό σουτ τριών πόντων, δίχως να δικαιωθεί
17:19
9'04'' - Βολές για τον Διαμαντίδη μετά το φάουλ του Κόβατς. Οι δύο ομάδες έχουν συμπληρώσει εδώ και ώρα τα πέντε ομαδικά που έχουν δικαίωμα να δώσουν
17:20
9'21'' - Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι αλάνθαστος από τη γραμμή και μειώνει (14-17), ενώ στην επόμενη φάση ο Χέινς κλέβει την μπάλα και καρφώνει στον αιφνιδιασμό (16-17)
17:20
9'41'' - Δύσκολο καλάθι από τον Τσάπιν (16-19)
17:21
10'00'' - Ο Χέινς σκοράρει στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, μειώνοντας εκ νέου στον πόντο (18-19)
17:29
12'53'' - Ο Παπαγιάννης θα σκοράρει ανάμεσα σε τρεις παίκτες του Κοροίβου, θα κερδίσει και το φάουλ! Μέσα κι η συμπληρωματική βολή (23-21)
17:30
Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς πέρασε στο παρκέ τον Χάντερ, ο οποίος αγωνίζεται στη θέση "4", με τον Παπαγιάννη σε αυτή του σέντερ
17:31
13'32'' - Καλάθι από τον Φελντέιν για το +4 (25-21)
17:32
14'02'' - Ο Γιάνκοβιτς χάνει τον έλεγχο της μπάλας, αλλά ο Χάντερ βουτάει στο παρκέ και σώζει την κατοχή!
17:33
14'14'' - Νέο καλάθι από τον Φελντέιν, αυτή τη φορά για τρεις (28-21). Ο Δομινικανός είναι ο πρώτος παίκτης του αγώνα που φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων (10)
17:34
14'44'' - Λάθος από τους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, ο Παναθηναϊκός βγάζει αιφνιδιασμό με τον Φελντέιν να αστοχεί για τρεις. Ο Χάντερ παίρνει όμως το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει για δύο
17:34
Στο 12-2 το επιμέρους σκορ υπέρ των "πρασίνων" στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι στιγμής
17:36
15'46'' - Τρίποντο από τον Τσάπιν (11π.) που σκοράρει μετά από ώρα για τον Κόροιβο
17:38
16'54'' - Γρήγορος ρυθμός στο τελευταίο λεπτό με εκατέρωθεν αιφνιδιασμούς. Στο +5 (34-29) ο Παναθηναϊκός, που έχει μεν πλουραλισμό στην επίθεση αλλά ψάχνει τρόπους να σταματήσει τη δράση των Τσάπιν (11π.) και Άλεν (9π.)
17:39
Τάιμ άουτ από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς
17:42
18'33'' - Ο Άλεν συνεχίζει να κάνει "ζημιά" στον Παναθηναϊκού αφού μειώνει ακόμη περισσότερο (36-34)
17:42
19'30'' - Απίστευτο καλάθι τριών πόντων από τον Χαριτόπουλο που πέταξε την μπάλα με το ένα χέρι από τα εννιά μέτρα και ευστόχησε (36-37)
17:45
19'51'' - Ο Χέινς κερδίζει το αντιαθλητικό φάουλ από τον Χάρις, έχει 2/2 βολές και δίνει το προβάδισμα πάλι στον Παναθηναϊκό (38-37)
17:46
19'56'' - Ο Χάντερ χάνει δύο βολές, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ (40-37). Τάιμ άουτ από τον Χάρη Μαρκόπουλο στα 3.1'' για το τέλος του ημιχρόνου
17:48
20'00'' - Δεν προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση ο Κόροιβος, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +3 (40-37) για το "τριφύλλι"
17:51
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χέινς 5, Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 5, Φελντέιν 10, Διαμαντίδης 4, Γκιστ, Καλάθης, Παπαγιάννης 5, Χάντερ 2.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Άλεν 12, Συνετός, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 4, Κόβατς, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Μπάτης, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 13, Χάρις 6.
17:59
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 13/23 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 8/12 βολές, 21 ριμπάουντ (13+8), 5 ασίστ, 7 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: 8/17 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ (14+3), 5 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα.
18:00
Σε λιγότερο από ένα λεπτό θα ξεκινήσει το β' μέρος στο ΟΑΚΑ
18:02
20'43'' - Ο Φελντέιν ξεκινά "ζεστός" το τρίτο δεκάλεπτο, ευστοχώντας από τα 6μ75 (43-37)
18:03
21'07'' - Καλάθι από τον Ραντούλιτσα (45-37), με τον υπεύθυνο του γηπέδου να βάζει... AC/DC στα μεγάφωνα και τον σέντερ του Παναθηναϊκού να γυρνάει για να του δώσει τα εύσημα. Ωραία σκηνή στο ΟΑΚΑ!
18:05
22'25'' - Μαζεμένες καλές άμυνες από τους "πράσινους", που μεγαλώνουν κι άλλο το υπέρ τους σκορ με τρίποντο του Γκιστ (48-39)
18:06
Το +9 είναι η μεγαλύτερη διαφορά που είχαν απόψε οι "πράσινοι" (το είχαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το 30-21)
18:06
22'57'' - Για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα του Παναθηναϊκού, αφού ο Γιάνκοβιτς βρήκε τον στόχο από τα 6μ75 (51-39)
18:10
24'06'' - Κλέψιμο, τρίποντο, κλέψιμο, κάρφωμα, κλέψιμο, τρίποντο! Κάπως έτσι έχει η εικόνα στο τελευταίο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +20 (59-39) και να "καθαρίζει" το παιχνίδι, με τον Χάρη Μαρκόπουλο να ζητά δύο τάιμ άουτ μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά!
18:12
25'05'' - Ο Κόβατς σκοράρει για τρεις, αλλά οι γηπεδούχοι απαντούν με τέσσερις σερί πόντους για το +21 (63-42)
18:13
Οι "πράσινοι" είχαν 4 κλεψίματα σε όλο το πρώτο μέρος, ενώ τώρα έχουν κάνει ήδη 3 σε 5'32'' στην τρίτη περίοδο
18:14
26'20'' - Έμμεσο τρίποντο από τον Χάρις που μειώνει (63-45)
18:14
18:15
26'54'' - Δεύτερο σερί καλάθι από τον σέντερ του Κοροίβου, μετά την ωραία ασίστ του Τσάπιν (63-47)
18:17
28'10'' - Ο Τσάπιν σκοράρει για τρεις, φτάνει τους 19 πόντους, και ρίχνει τη διαφορά στους δέκα πόντους (63-53). Ο Κόροιβος έχει 11-0 σερί στα τελευταία δυόμιση λεπτά!
18:18
18:19
28'41'' - Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν από το τάιμ άουτ, με τον Χέινς να σκοράρει για δύο με τζαμπ σουτ (65-53)
18:20
29'11'' - Ο Τσάπιν σκοράρει ξανά για τρεις, αλλά ο Μποχωρίδης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο (68-56)
18:22
30'00'' - Η τρίτη περίοδος ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό στο +12 (68-56), με τον Τσάπιν να έχει όμως 22 πόντους και να αποτελεί τον βασικό λόγο που ο Κόροιβος αντιστέκεται
18:26
31'48'' - Ο Καλάθης γίνεται ο τελευταίος παίκτης του Παναθηναϊκού που σκοράρει, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-59)
18:28
33'30'' - Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Παπαγιάννη μετά την ασίστ του Καλάθη (78-62)
18:28
33'51'' - Ο Πουλιανίτης σκοράρει για τρεις μπροστά από τον Καλάθη (78-65)
18:29
34'10'' - Καλάθι από τον Φελντέιν που φτάνει τους 24 πόντους απόψε (80-65)
18:31
34'52'' - Κι άλλο τρίποντο από τους φιλοξενούμενους με τον Άλεν, που μειώνει (81-68). Ο Γκιστ όμως θα απαντήσει με δικό του καλάθι δύο πόντων (83-68)
18:32
35'25'' - Λάθος από τους "πράσινους", η μπάλα στα χέρια του Πουλιανίτη
18:33
35'52'' - Μειώνει κι άλλο ο Σλαφτσάκης, υποχρεώνοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ
18:35
2/2 βολές από τον Γιάνκοβιτς, 85-70
18:36
36'35" - Ο Σλαφτσάκης μειώνει σε 85-72
18:37
O Bασιλόπουλος χρεώνεται με βήματα, στα 2'52" για το τέλος.
18:38
37'35" - Ο Χέινς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 88-72.
18:40
Ο Σλαφτσάκης καρφώνει για το 88-74.
18:41
Ο Σλαφτσάκης μειώνει σε 88-76 με 2/2 βολές.
18:42
Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ.
18:42
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κόροιβου με 88-76 και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Κωνσταντινούπολης με την Νταρουσάφακα.