Μπακς-Ράπτορς: Τα 210 δευτερόλεπτα ευλογίας και συμφοράς

Τη στιγμή που οι Ράπτορς ξέμεναν από ενέργεια, οι Μπακς μπούσταραν για το 1-0 στους Τελικούς της Ανατολής. Το 0/10 των ενεργειών των Καναδών που έγινε 10-0 για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι πιο 'ψημένοι' Ράπτορς (των 7 παικτών από παραστάσεις σε Τελικούς Περιφέρειας) ξέφυγαν νωρίς με 13 (26-13) και στα 37 από τα 48 λεπτά της πρώτης μάχης της Ανατολής στο Μιλγουόκι βρίσκονταν στο κεφάλι με τουλάχιστον +1. Ο Κάιλ Λάουρι εμφάνισε την πιο αποδοτική εκδοχή του εαυτού του στην εφετινή postseason (30 πόντοι με 7/9 τρίποντα) και η ομάδα του Νικ Νερς είχε 12 λεπτά για να προφυλάξει διαφορά 7 πόντων (83-76). Με 'βαρβάτο' πλεονέκτημα μάλιστα τη διαφορά ευστοχίας από την περίμετρο, η οποία κατέληξε να είναι 10 ποσοστιαίες μονάδες (35.7% έναντι 25%).

Ανατρέποντας στους αριθμούς, οι Καναδοί ήταν καλύτεροι και πειθαρχημένοι. Κατέβασαν το αντίπαλο σκοράρισμα από το ρυθμό των 113.4 πόντους στους 106.7, αλλά δεν αρκούσε.

Στη λήξη του αγώνα Μπακς, που διέθεταν μόνο τον Τζορτζ Χιλ με ανάλογη εμπειρία και προέρχονταν από ραστώνη, είχαν επιβληθεί 108-100 και σε πρώτη φάση είχαν προστατεύσει την έδρα τους. Η προηγούμενη φορά που είχαν νικήσει σε αγώνα για τον τίτλο στην Ανατολική Περιφέρεια ήταν την 1η Ιουνίου του 2001. Συμπτωματικά, το σκορ επί των Σίξερς ήταν 110-100 (41 πόντοι ο Ρέι Άλεν)! Ισοφαρίζοντας 3-3, προτού ηττηθούν στο Game7.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν βρήκε ελεύθερο πεδίο δράσης που θα έκανε τη ζωή όλων ευκολότερη. Ο Νερς είχε προσαρμόσει την άμυνα των Ράπτορς σε τέτοιο βαθμό που μονίμως έβγαζε έναν ψηλό επάνω του για να του φράζει τη δίοδο προς το καλάθι.

Εν προκειμένω βγήκε ο Μαρκ Γκασόλ και του περιόρισε τις επιλογές.

Δεν ήταν τυχαίο πως συνολικά οι Μπακς είχαν 3/13 διεισδύσεις κατά το πρώτο μισό του αγώνα συναντώντας μονίμως ένα τείχος, τη στιγμή που είχαν 55% στις πρώτες δύο σειρές. Απόρροια της αμυντικής τακτικής των Ράπτορς ήταν ο 'Greek Freak' να εκτελέσει 16 σουτ και να ευστοχήσει στα 7. Συνδυαστικά, βέβαια, με τις 9/12 από τη γραμμή του φάουλ έφτασε τους 24 πόντους.

Μόλις ο ένας εξ αυτών στα 3'30'' που όρισαν την τύχη του Game1. Πιστώθηκε όμως την ασίστ του για το μεγάλο τρίποντο του Μπρουκ Λόπεζ, για το +4 των Μπακς (104-100).

Το γεγονός πως είχε προηγηθεί δικό του κάρφωμα για το προσπέρασμα τού χάρισε έξτρα αυτοπεποίθηση. Προκειμένου να μαζέψει την μπάλα από χαμηλά από την πάσα που πήρε, να σηκωθεί από τα 8 μέτρα και να εκτελέσει! Φτάνοντας τους 13 από τους career high 29 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Όχι απρόσμενο για τον σέντερ του 37% στην κανονική περίοδο!

Το Τορόντο σκόραρε για τελευταία φορά με βολές του Λέοναρντ στα 210'' πριν από τη λήξη του ματς. Ο τύπος που έστειλε τους Ράπτορς στους τελικούς της Περιφέρειας είχε ήδη γίνει ο 14ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που υπερέβη τους 400 πόντους στα πρώτα 13 παιχνίδια της postseason. Το σκορ ήταν 100-98 για την ομάδα του. Έκτοτε...

> ο Μαρκ Γκασόλ αστόχησε σε τρίποντο (2'54'')

> ο Ντάνι Γκριν υπέπεσε σε λάθος (2'25'')

> ο Καουάι Λέοναρντ βρήκε σίδερο (2'06'')

> ο Καουάι Λέοναρντ κόπηκε από τον Λόπεζ σε λέι απ (1'39'')

> ο Ντάνι Γκριν έχασε δεύτερο τρίποντο (1'10'')

> ο Λάουρι άλλο ένα (1'08'')

> ο Μαρκ Γκασόλ ξόδεψε δίποντο (33.3'')

> ο Κάιλ Λάουρι κόπηκε από τον Αντετοκούνμπο (23.3'')

> ο Ντάνι Γκριν έχασε μία βολή (23.2'')

> ο Ντάνι Γκριν δεν σημάδεψε σωστά σε τρίποντο (21.1'').

0/10 απόπειρες να σκοράρουν. Ούτε μία ούτε δύο, δέκα. Με δύο τάιμ άουτ ενδιάμεσα. Το λες και μπλακ άουτ. Στο σύνολο μέτρησαν 5/22 σουτ στην τέταρτη περίοδο. Την ίδια στιγμή οι Μπακς άδραξαν την ευκαιρία για ένα 10-0 και το συνολικό 32-17. Είχαν 5/10 τρίποντα μετά τα πρώτα 6/34!

" Μας σκότωσαν σ' αυτό το διάστημα", η κυνική παραδοχή του Λάουρι. " Πονάει όταν χάνεις μ' αυτόν τον τρόπο. Τουλάχιστον έχεις τον τρόπο να μάθεις".

Βέβαια οι Ράπτορς δεν έχουν μάθει από τα παθήματα του παρελθόντος.

Διότι η αρνητική παράδοση που τους θέλει να χάνουν τον πρώτο αγώνα των playoffs (3/18) διευρύνθηκε, παρά το γεγονός πως για πρώτη φορά στη διαδικασία μετά τα 82 ματς της ρέγκιουλαρ σίζον ηττήθηκαν ενώ είχαν κλείσει προηγούμενοι το πρώτο μισό. Μόλις τρεις παίκτες βρήκαν δίχτυ έκτοτε. Οι Λέοναρντ και Λάουρι ευθύνονταν για το 60% της παραγωγής πόντων (31 και 30 αντίστοιχα), ενώ ο Σιακάμ είχε τους μισούς (15) σε 20 προσπάθειες. Ήταν λίγοι.

" Πιστεύω ότι αυτό το παιχνίδι μάς έκανε καλύτερους", υποστήριξε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Εν αναμονή του 2ου αγώνα, Παρασκευή προς Σάββατο.

Κεντρική φωτογραφία: AP Photo/Morry Gash