Η Λαμία λύγισε την ΑΕΛ

Μία από τις πιο σημαντικές νίκες των τελευταίων ετών πανηγύρισε η Λαμία, η οποία κατέβαλε την ΑΕΛ των 10 παικτών με γκολ του Ανδρέα Βασιλόγιαννη στο 74ο λεπτό (1-0). Ο Παναιγιάλειος, από την πλευρά του, νίκησε με το ίδιο σκορ την Καλλιθέα.

1ος όμιλος

Με γκολ του Παναγιώτη Σταμογιάννου στο 19ο λεπτό, ο Παναιγιάλειος νίκησε 1-0 την Καλλιθέα, σε μία αναμέτρηση με αρκετές δυνατές μονομαχίες και μία αποβολή. Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, με σημαντικότερη την εύστοχη κεφαλιά του Σταμογιάννου, ενώ στο δεύτερο το θέαμα έγινε ακόμα πιο φτωχό εξαιτίας (και) των πολλών διακοπών. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 74' λόγω αποβολής του Σέρχιο Πόνσε, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να χάσουν καλές ευκαιρίες. Μάλιστα, ξαναβρήκαν δίχτυα με τον Σπύρο Σπίνουλα στις καθυστερήσεις, ωστόσο λανθασμένα το γκολ δεν μέτρησε.

Παναιγιάλειος (Σεροπιάν): Σταυριανός, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Τζημογιάννης, Ιωάννου, Νάστος (78' Τσατσαρής), Σταμογιάννος, Πόνσε, Μίλιεβιτς (58' Ουρτάδο), Μπούνας, Σκαρτσίλας.

Καλλιθέα (Ηλιόπουλος): Κατσούλης, Λεβέντης (70' Βεζιρτζόγλου), Παγώνης, Μπριλάκης, Πίκολο, Πιτταράς, Ρουσάκης, Μπέλης, Νικολάου, Αρναρέλης (70' Σταματάκος), Κατσικογιάννης (32' Ρόχας).

INTIME

2ος όμιλος

Υπό το βλέμμα περίπου 2.500 θεατών, η Λαμία υποχρέωσε την ΑΕΛ στην πρώτη της ήττα (1-0) κι απέδειξε ότι έχει αρκετές φιλοδοξίες. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων παρά το γεγονός ότι στο 27' τραυματίστηκε ο Γιανίκ Γενγκά. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε δύο περιπτώσεις (39'-51') κι ενδεχομένως να είχαν δίκιο στη δεύτερη περίπτωση, ενώ η αποβολή του πρωτοεμφανιζόμενου στη Football League Ζεφρί Ντερνίς (στο 53') τους έδωσε μεγαλύτερη ώθηση για τη νίκη. Τελικά, αυτή επετεύχθη με γκολ του εξαιρετικού Ανδρέα Βασιλόγιαννη στο 74'και, πλέον, ο σύλλογος της Φθιώτιδας καμαρώνει στη 2η θέση του 2ου ομίλου.

Λαμία (Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γενγκά (27' Φράγκος, 66' Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Φατιόν, Γκούρμα (86' Μουμίν).

ΑΕΛ (Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τσιλιγκίρης (75' Καρανίκας), Πινδώνης, Βερδού (63' Στεφανίδης), Ντερνίς, Μπλέντι (58' Φορνέρ).

15:00 Απόλλων Σμύρνης - Πανηλειακός 4-2

(4', 50', 73' Ανγκούλο, 31' Λαγός - 35' Τσίτας, 89' Μπουντόπουλος)

16:00 Ολυμπιακός Βόλου - Απόλλων Καλαμαριάς 3-2

(7' Κούτσι, 57' Μακρυδημήτρης, 59' Μπιτάνγκ - 27' Ευσταθίου, 56' Τσούτσης)

17:57
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης Λαμία-ΑΕΛ, η οποία ρίχνει την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.
17:59
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς των γηπεδούχων.
18:00
Λαμία: Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γενγκά, Νεόφυτος, Φατιόν, Γκούρμα.

ΑΕΛ:
Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τσιλιγκίρης, Πινδώνης, Βερδού, Ντερνίς, Μπλέντι.
18:01
Σέντρα στο ματς
18:04
O Zεφρί Ντερνίς, πρωταθλητής Γαλλίας με την Μονπελιέ το 2012, πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΛ.
18:06
Περίπου 2.500 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες. Οι 200 εξ αυτών είναι υποστηρικτές της ΑΕΛ.
18:09
4ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα, ο Πινδώνης παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπλάζιτς.
18:12
Οι δύο ομάδες διαθέτουν ουκ ολίγους ποδοσφαιριστές με πλούσιο βιογραφικό στη Super League, ενώ και οι προπονητές τους (Τεννές-Παναγόπουλος) "κουβαλούν" αρκετές εμπειρίες.
18:14
13ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Ντερνίς από δεξιά, ο Πινδώνης παίρνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο Μπλάζιτς πηδά ψηλότερα απ' όλους και καθαρίζει τη φάση.
18:14
trooper : Πάμε αελαρα!!
18:17
lamiara -3- : Λαμιάρα μονο!
18:19
18ο λεπτό: Γύρισμα του Γκούρμα για τον Γενγκά, προλαβαίνει την τελευταία στιγμή ο Μουλόπουλος.
18:20
Πολύ καλό το θέαμα μέχρι στιγμής. Η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά, εν συνεχεία όμως, η Λαμία έγινε πιο απειλητική.
18:21
Κατοχή: 61%-39%
18:22
Οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων γίνονται από Γενγκά και Γκούρμα, ο οποίος γυρνάει για να πάρει μπάλα. Η Λαμία έχει μια προτίμηση στην αριστερή πτέρυγα.
18:23
22ο λεπτό: Φάουλ σε καλό σημείο για την Λαμία.
18:23
23ο λεπτό: O Λεάντρο το εκτελεί, η μπάλα περνά ανάμεσα από το τείχος, ο Αποστολίδης πέφτει στη δεξιά του γωνία και μπλοκάρει.
18:24
24o λεπτό: Kίτρινη στον Πινδώνη για φάουλ στον Γενγκά. Οι δυο τους υπήρξαν συμπαίκτες στον Ολυμπιακό Βόλου.
18:25
O Γενγκά βγαίνει κουτσαίνοντας, προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
18:28
27ο λεπτό: Ο Γενγκά δεν μπορεί να συνεχίσει και αντικαθίσταται από τον Φράγκο.
18:28
Σημαντική απώλεια για την Λαμία η αποχώρηση του Γενγκά, αφού ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και δημιουργικός στο διάστημα που αγωνίστηκε.
18:33
31ο λεπτό: Γρήγορη αντεπίθεση με τον Βασιλόγιαννη, οι παίκτες της ΑΕΛ αλλάζουν με εκπληκτική ταχύτητα την μπάλα κι ο επερχόμενος Μουλόπουλος από δεξιά, πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
18:35
O Nεόφυτος έχει τραυματιστεί και αιμορραγεί στο κεφάλι.
18:36
36ο λεπτό: Kίτρινη στον Φράγκο για τάκλιν στον Μουλόπουλο.
18:36
Ο Νεόφυτος επιστρέφει με επίδεσμο στο κεφάλι.
18:42
39ο λεπτό: Μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου στον Γκούρμα, ο οποίος πέφτει εντός περιοχής, ο διαιτητής Αγγελάκης λέει "παίζετε".
18:43
Στην επόμενη φάση ο Γκούρμα ξαναβρίσκεται στο έδαφος (μετά από μονομαχία με τον Σαρακατσάνο), ωστόσο στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει σίγουρα πέναλτι.
18:51
Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η Λαμία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Πλήγμα για τους γηπεδούχους ο τραυματισμός του δραστήριου Γενγκά στο 27', ενώ στο 39' έγινε η φάση του ημιχρόνου με την πτώση του Γκούρμα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου. Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι η ομάδα του Τεννέ κέρδισε οκτώ κόρνερ έναντι μόλις ενός της ΑΕΛ.
19:03
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
19:12
51o λεπτό: Ο Σαρακατσάνος ανατρέπει με το χέρι τον επερχόμενο Βασιλόγιαννη, ωστόσο ο διαιτητής βγάζει κίτρινη στον επιτιθέμενο, υποστηρίζοντας ότι έχει κάνει θέατρο. Δύσκολη απόφαση, πιθανότατα ο Αγγελάκης έχει πάρει λάθος απόφαση.
19:12
53ο λεπτό ΑΠΟΒΟΛΗ: Δεύτερη κίτρινη στον Ντερνίς, ο οποίος δεν θα μπορούσε να περιμένει χειρότερο ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΛ. Συγκεκριμένα, έκανε αντικανονικό τάκλιν στον Βασιλόγιαννη.
19:17
57ο λεπτό: Καλοζυγισμένη εκτέλεση φάουλ του Βερδού, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπλάζιτς.
19:17
gioz : an kai ael Asos paei to match...
19:18
58ο λεπτό: Ο Φορνέρ στη θέση του Μπλέντι.
19:21
Φάση από το πρώτο ημίχρονο
19:23
63ο λεπτό: O Στεφανίδης στη θέση του Βερδού.
19:28
66o λεπτό: Ο Χαϊκάλης στη θέση του Φράγκου.
19:35
73ο λεπτό: O Χαϊκάλης σουτάρει από πλεονεκτική θέση και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
19:35
ΓΚΟΛ! Λαμία - ΑΕΛ 1-0
19:36
74ο λεπτό: Ο Καμαρά βρίσκει με ψηλοκρεμαστή μπαλιά τον Βασιλόγιαννη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο οποίος κοντρολάρει, κατεβάζει και με πλασέ δίνει το προβάδισμα στην Λαμία.
19:36
75ο λεπτό: O Kαρανίκας στη θέση του Τσιλιγκίρη.
19:37
Tελικές: 7-5
19:37
Ο Χαϊκάλης έχει τονώσει αισθητά τη γραμμή κρούσης των γηπεδούχων.
19:40
Η Λαμία απέχει ένα δεκάλεπτο από μία πολύ σημαντική νίκη.
19:41
82ο λεπτό: Kίτρινη στον Καρανίκα για φάουλ στον Φατιόν.
19:43
83ο λεπτό: Αδράνεια του Ρεπετσά, οι Στεφανίδης, Πινδώνης και Καρανίκας επιχειρούν αλλεπάλληλα σουτ, αλλά όλα κοντράρουν σε αμυνόμενους.
19:43
84ο λεπτό: O Xαϊκαλής προωθεί στον Γκούρμα, εκείνος πιάνει το βολέ στην κίνηση και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αποστολίδη.
19:44
85ο λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά για φάουλ στον Πινδώνη.
19:45
86ο λεπτό: O Moυμίν στη θέση του Γκούρμα.
19:48
88ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα από δεξιά, σύγχυση στα καρέ της Λαμίας, η μπάλα απομακρύνεται με τα πολλά.