Παναιγιάλειος - ΑΕΛ 0-1

H ΑΕΛ πέρασε από το Αίγιο, επικρατώντας με 1-0 του Παναιγιάλειου και έκανε το "3 στα 3" στο πρωτάθλημα της Football League. Ο Ανδρέας Λαμπρόπουλος (19') πέτυχε το "χρυσό" γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Παναιγιάλειος μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ζαχαρία Καβουσάκη.

Μετά το πρώτο 15λεπτο η ΑΕΛ ανέβασε την απόδοσή της και πήρε το προβάδισμα στο 19' με καρφωτή κεφαλιά του Ανδρέα Λαμπρόπουλου, ύστερα από όμορφη σέντρα του Νίκου Αναστασόπουλου. Οι γηπεδούχοι, φανερά επηρεασμένοι από το γκολ, πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς οι παίκτες του Ράτκο Ντόστανιτς έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν μέσω αντεπιθέσεων να πετύχουν δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Παναιγιάλειος κυνήγησε το πολυπόθητο γκολ, αλλά δεν βρήκε ανοιχτούς χώρους, ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε τις στημένες φάσεις. Οι πολλές αλλαγές σε συνάρτηση με τον βαρύ αγωνιστικό χώρο έριξαν αισθητά τον ρυθμό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά τα εναπομείναντα λεπτά κι έκαναν το "3 στα 3" στο πρωτάθλημα.

Παναιγιάλειος (Π. Τζαναβάρας): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Κρισμάρεβιτς, Γκοτσούλιας, Μπουρλάκης (77' Γκουτσίδης), Σπίνουλας, Πέριτς, Ιωάννου, Σκαρτσίλας (46' Μίλιτς), Μπούνας (68' Λινάρδος)

ΑΕΛ (Ρ. Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (59' Πάτο), Μαρουκάκης (67' Μπόγιοβιτς), Μπουντόπουλος (49' Κουτσιανικούλης), Ουρτάδο

15:46
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική της Football League μεταξύ του Παναιγιάλειου και της ΑΕΛ.
15:47
Ενδιαφέρον αγώνας ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν κάνει αντιστρόφως ανάλογο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.
15:49
Η ΑΕΛ έχει μπει "φουριόζα" στο νέο πρωτάθλημα, καθώς με το πέρας δύο αγωνιστικών είναι πρωτοπόρος με 6 βαθμούς, έχοντας νικήσει τη Λαμία (3-0) και τον Πανελευσινιακό (3-1) στο "AEL FC Arena".
15:50
Αντίθετα, ο Παναιγιάλειος ήρθε ισόπαλος (0-0) με τον Αχαρναϊκό εντός έδρας, ενώ γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Λαμία στην ομώνυμη πόλη.
15:53
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναιγιάλειος (Π. Τζαναβάρας): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Κρισμάρεβιτς, Γκοτσούλιας, Μπουρλάκης, Σπίνουλας, Πέριτς, Ιωάννου, Σκαρτσίλας, Μπούνας

ΑΕΛ (Ρ. Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μαρουκάκης, Μπουντόπουλος, Ουρτάδο
15:58
Βροχερός ο καιρός στο Αίγιο.
16:01
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.
16:01
1' Έναρξη του αγώνα.
16:04
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
16:05
4' Σουτ από τον Σανδραβέλη, πολλά μέτρα άουτ.
16:09
Παρά τη βροχόπτωση ο αγωνιστικός χώρος δείχνει σε καλή κατάσταση.
16:11
10' Μακρινό σουτ από τον Σκαρτσίλα, πάνω από την εστία του Καβουσάκη.
16:15
Η ΑΕΛ δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Βαγγέλη Πίτκα.
16:17
16' Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο! Ο Πέριτς κατέβασε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Καβουσάκης μπλόκαρε εύκολα.
16:19
18' Άμεση απάντηση από την ΑΕΛ! Ο Λαμπρόπουλος έκανε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε εντυπωσιακά.
16:20
19' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Λαμπρόπουλος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Πίτκα κι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους!
16:27
Οι παίκτες του Τζαναβάρα πιέζουν ψηλά για να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών της ΑΕΛ.
16:35
Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή, αλλά οι παίκτες της ΑΕΛ έχουν κλείσει τους χώρους και δεν τους αφήνουν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από την εστία του Καβουσάκη.
16:41
39' Σέντρα-σουτ του Γκοτσούλια, πάνω από την εστία του Καβουσάκη.
16:42
41' Κίτρινη κάρτα στον Μπουντόπουλο για μαρκάρισμα στον Μπουρλάκη.
16:44
43' Σουτ του Μαρουκάκη, άουτ.
16:45
44' Ο Ιωάννου σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρια.
16:49
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΛ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 του Παναιγιάλειου.
17:06
46' Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Μίλιτς στη θέση του Σκαρτσίλα.
17:06
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
17:09
49' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κουτσιανικούλης εντός, ο Μπουντόπουλος εκτός.
17:11
51' Κίτρινη κάρτα στον Μπανούση.
17:12
Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιγιάλειο.
17:14
52' O Πέριτς εκτέλεσε απευθείας, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Καβουσάκη.
17:18
Πολύ μέτριο θέαμα από τις δύο ομάδες.
17:19
59' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Πάτο στη θέση του Λαμπρόπουλου.
17:20
60' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοχρήστο.
17:22
61' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλου για τράβηγμα πάνω στον Πέριτς.
17:23
62' Ο Πέριτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του Καβουσάκη.
17:27
66' Ο Κουτσιανικούλης αφήνει στον Κοντοχρήστο, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πολλά μέτρα άουτ.
17:28
67' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μπόγιοβιτς στη θέση του Μαρουκάκη.
17:28
68' Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Λινάρδος εντός, ο Μπούνας εκτός.
17:31
70' Ο Κοντοχρήστος επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Πίτκα.
17:31
Τελικές: 6(2) - 6(2)
17:37
77' Τελευταία αλλαγή για τον Παναιγιάλειο. Ο Γκουτσίδης στη θέση του Μπουρλάκη.
17:38
Πιέζουν οι γηπεδούχοι για το πολυπόθητο γκολ.
17:41
Σταθερότατος ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, Ζαχαρίας Καβουσάκης.
17:48
Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Αναστασόπουλου.
17:50
90' Σουτ του Πάτο, άστοχο.
17:50
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
17:52
91' Διαγώνιο σουτ του Γκουτσίδη, μπλόκαρε ο Καβουσάκης.
17:54
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
17:55
Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Παναιγιάλειο. Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.
17:56
96' Κίτρινη κάρτα στον Πάτο.
17:57
Καθυστερεί να εκτελεστεί το φάουλ. Ο Γκουτσίδης εκτέλεσε αλλά η μπάλα "χτύπησε" στο τείχος.
17:58
97' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΛ κάνει το "3 στα 3" στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 του Παναιγιάλειου.