Ηρακλής - Καλλονή 3-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Απόστολο Βέλλιο (χατ τρικ), ο Ηρακλής επικράτησε με 3-0 της Καλλονής στο Καυτανζόγλειο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ύστερα από δύο αγωνιστικές.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Καλλονή "πατούσε" καλύτερα στα πρώτα λεπτά, όμως ο Ηρακλής ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη καλή ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο παιχνίδι. Στο 15', ο Γιάννης Πασάς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο... συνήθης ύποπτος Απόστολος Βέλλιος "πετάχτηκε" στο ύψος της μικρής περιοχής και με προβολή έδωσε προβάδισμα στον "Γηραιό". Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα σουτ των Καλτσά (32') και Τσαμπούρη (35') δεν ανησύχησαν τον Χουάντερσον. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι.

Ο Νίκος Πουρτουλίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά κι ο Κρολ βρήκε, άθελά του, την μπάλα με το χέρι, με τον Αλέξανδρο Αρετόπουλο να δείχνει -σωστά- την "άσπρη βούλα". Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βέλλιος, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά σε τρεις περιπτώσεις ο Χουάντερσον έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να "χτυπούν" στην κόντρα επίθεση. Η τακτική δούλεψε εξαιρετικά, αφού στο 70' ο Βέλλιος βρέθηκε απέναντι από τον Άντριου Χογκ και με μονοκόμματο συρτό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στα τελευταία λεπτά, η Καλλονή κυνήγησε το γκολ της τιμής, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το νέο έτος μπήκε ιδανικά για τον Απόστολο Βέλλιο. Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε χατ τρικ και πήρε... από το χέρι τον Ηρακλή, οδηγώντας τον σε μία υπερπολύτικη νίκη. Ο 23χρονος άσος μετουσίωσε σε γκολ κάθε ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στην αναμέτρηση και συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις.

Ο Κρίστοφ Κρολ βρέθηκε σε κάκιστη βραδιά και έγινε βορά στις ορέξεις των επιθετικών του Ηρακλή. Αποκορύφωμα, το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο είχε ως συνέπεια η ομάδα του να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο (2-0). Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος ευτύχησε να έχει σε τρομερή βραδιά τον Απόστολο Βέλλιο, ο οποίος έβγαλε το... φίδι από την τρύπα για τον "Γηραιό". Παρότι η Καλλονή ήταν καλύτερη στην αρχή του παιχνιδιού, ο Ηρακλής χτύπησε στις αντεπιθέσεις και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-0. Οι παίκτες του Καραγεωργίου "ανοίχτηκαν" προκειμένου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, με αποτέλεσμα να αφήσουν κενούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε ο Έλληνας επιθετικός. Οι γηπεδούχοι δείχνουν ικανοί, με δύο-τρεις καλές προσθήκες να αναρριχηθούν στον βαθμολογικό πίνακα. Αντίθετα, η Καλλονή, αν συνεχίσει τις μέτριες εμφανίσεις, δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης, Ρομάνο (86' Ζαμπάζης), Πασάς (55' Περόνε), Βέλλιος (77' Λουκίνας).

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Χογκ, Τσαμπούρης, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ (46' Σπυρόπουλος), Κεϊτά, Καλτσάς, Γουερέ (60' Μπαργκάν), Γεωργίου, Μάρκοβιτς (78' Ελακόπουλος), Μανούσος.

Το live της αναμέτρησης

19:16
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το Καυτανζόγλειο Στάδιο.
19:17
Ο Ηρακλής υποδέχεται την Καλλονή και σε περίπου δεκαπέντε λεπτά, θα αρχίσει το ματς.
19:18
Για τον Ηρακλή αρχίζουν οι: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης, Ρομάνο, Πασάς, Βέλλιος
19:18
Για την Καλλονή αρχίζουν οι: Χογκ, Τσαμπούρης, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Κεϊτά, Καλτσάς, Γουερέ, Γεωργίου, Μάρκοβιτς, Μανούσος.
19:19
Αναπληρωματικοί για τον Ηρακλή οι: Περνίς, Περόνε, Ζαμπάζης, Κάσσος, Τσότρας, Αμαραντίδης, Λουκίνας.
19:20
Αναπληρωματικοί για την Καλλονή οι: Μαλλής, Ξυδάς, Ελλακόπουλος, Γιουκαρής, Μπαργκάν, Βαλιός, Σπυρόπουλος.
19:24
To θερμόμετρο στη Θεσσαλονίκη δείχνει -4 βαθμούς Κελσίου...
19:26
O Ηρακλής βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς και η Καλλονή στη 16η με 7.
19:29
O Νίκος Καραγεωργίου κάνει ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία της Καλλονής.
19:29
Οι δύο ομάδες και οι διαιτητές έχουν εξέλθει στον αγωνιστικό χώρο.
19:31
1' Αρχίζει το ματς.
19:36
Η μύτη του Βέλλιου μάτωσε και ο ποδοσφαιριστές έχει βγει για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
19:37
Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν απειλητικές συνθήκες για την αντίπαλη εστία.
19:39
7' Ο Καλτσάς πάσαρε στον Μανούσο, αυτός μπήκε στην περιοχή και σούταρε και ο Χουάντερσον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
19:41
Παρότι ο Ηρακλής είναι θεωρητικά το φαβορί, έως τώρα η Καλλονή παίζει καλύτερα.
19:46
Ο Ηρακλής προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του ματς.
19:47
15' Ο Πασάς έκανε την σέντρα από δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Βέλλιος πετάχτηκε με προβολή και σκόραρε.
19:48
Η Καλλονή ήταν ανώτερη, αλλά ο Ηρακλής είναι αυτός ο οποίος σκοράρει.
19:48
Ο Βέλλιος πετυχαίνει το 7ο γκολ του στη σεζόν.
19:49
17' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά.
19:53
20' Ο Μανούσος γύρισε τη μπάλα στο πέναλτι από δεξιά, αλλά ο Μάρκοβιτς δεν κατάφερε να σουτάρει.
19:56
Ο Κρόλ στο αριστερό άκρο της άμυνας της Καλλονής δεν μπορεί να περιορίσει τους αντιπάλους του και από αρχίζουν οι φάσεις του Ηρακλή.
19:59
27' Ο Μάρκοβιτς έκανε τη σέντρα αλλά ο Χουάντερσον πρόλαβε με έξοδο τον Γουερέ.
20:01
30' Κίτρινη κάρτα στον Κρολ.
20:03
31' Ο Βέλλιος ξέφυγε από τον Αναστασιάδη και έκανε την κεφαλιά, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.
20:04
32' Σουτ του Καλτσά από μακρινή απόσταση, αλλά ήταν εκτός θέσης και δεν απείλησε.
20:05
34' Ο Γουερέ έχει επαφή με τον Μπουκουβάλα εντός περιοχής, ο δεύτερος βρίσκεται στο έδαφος και ζητά πέναλτι, αλλά ο Αρετόπουλος δείχνει να συνεχιστεί το ματς.
20:07
35' Εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη από μακρινή απόσταση, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε εύκολα.
20:11
Τα τελευταία λεπτά το ματς δεν έχει ρυθμό, λόγω συνεχόμενων φάουλ.
20:14
42' Ο Μπουκάβαλας γύρισε τη μπάλα από δεξιά, αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί.
20:14
43' Ο Αρετόπουλος υποδεικνύει πέναλτι σε χέρι του Κρολ, μετά από γύρισμα του Πορτουλίδη.
20:15
43' Ο Βέλλιος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στη βραδιά.
20:16
45' Μακρινό σουτ του Μανούσου, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:18
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
20:34
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
20:34
46' Ο Σπυρόπουλος στη θέση του Κρολ.
20:37
Ο Καραγεωργίου άλλαξε τον δεξιό μπακ του, αφού από το χώρο ευθύνης του προήλθε η ασίστ για το γκολ και υπέπεσε στο πέναλτι.
20:41
51' Σουτ του Μανούσου εντός περιοχής, ο Χουάντερσον απέκρουσε σε κόρνερ.
20:44
Η Καλλονή έχει αρχίσει δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο, αναζητώντας ένα γκολ.
20:45
55' Ο Περόνε στη θέση του Πασά.
20:47
Ο Ηρακλής κατάφερε να περιορίσει την Καλλονή και σταδιακά ανεβάζει την πίεση του.
20:49
60' O Μπαργκάν στη θέση του Γουερέ.
20:49
Ο Μπαργκάν είναι ο άνθρωπος ο οποίος έχει πετύχει τα δύο μοναδικά γκολ της Καλλονής μακριά από την έδρα της.
20:51
62' Σουτ του Μπαγκάν εντός περιοχής, η μπάλα άουτ.
20:53
64' Σέντρα του Μανούσου από δεξιά, σουτ του Μπαργκάν στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Χουάντερσον απέκρουσε.
20:54
65' Κίτρινη κάρτα στον Πορτουλίδη.
20:56
66' Ατομική προσπάθεια του Μπαργκάν εντός περιοχής, αλλά την ώρα που σούταρε γλίστρησε και η μπάλα δεν είχε δύναμη.
20:56
Τρίτη τελική του Μπαργκάν σε λίγα λεπτά.
20:59
70' Ο Βέλλιος, έπειτα από πάσα του Κυριακίδη, ξέφυγε από την επιτήρηση του Ούκα και με δυνατό αριστερό πλασέ, πέτυχε χατ τρικ,
21:01
Εξαιρετικά αποτελεσματικός ο Βέλλιος απόψε, έχει τρία γκολ με τρεις ευκαιρίες.
21:04
Η Καλλονή δεν έχει δείξει ικανή να αντιδράσει.
21:06
77' Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Μπαργκάν, αλλά όχι αρκετά καλή για να απειλήσει.
21:06
77' Ο Λουκίνας στη θέση του Βέλλιου.
21:07
78' Ο Ελακόπουλος στη θέση του Μάρκοβιτς.
21:08
79' Γύρισμα του Κυριακίδη, χαμηλή κεφαλιά του Λουκίνα, η μπάλα κατέληξε άουτ.
21:14
85' Σουτ του Μανούσου, η μπάλα άουτ.
21:14
86' Ο Ζαμπάζης στη θέση του Ρομάνο.