Αυτά μόνο με την Αγγλία παρούσα

Τα παιχνίδια της Αγγλίας μένουν, για τον έναν ή τον άλλο λόγο, στην ιστορία. Όπως αυτό με τη Σκωτία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αγγλία ήταν αγκαλιά με την πέμπτη νίκη της στον 6ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2018, βρέθηκε στην κόλαση του 2-1 μέσα σε τρία λεπτά και έσωσε την παρτίδα στο 93'.

Μόνο σε παιχνίδι των "τριών λιονταριών" θα μπορούσε να συμβεί ό,τι συνέβη στο "Χάμπντεν Παρκ" της Γκασκώβης.

Μετά από ένα ρευστό πρώτο ημίχρονο που έληξε χωρίς σκορ, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα με τον Τσαμπερλέιν στο 70' και μέχρι το 87' είχε το προβάδισμα.

Ήταν τότε που ο Γκρίφιθς της Σέλτικ ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ. Το γκολ-καρμπόν στο 90' έφερε τους Άγγλους στο καναβάτσο, αλλά στην απέλπιδα προσπάθεια για να σωθεί ο βαθμός, ο Κέιν κατάφερε να σκοράρει και να ισοφαρίσει.

Με το βαθμό αυτό η Αγγλία παρέμεινε πρωτοπόρος και αήττητη (14 βαθμοί) και κράτησε τη Σκωτία μακριά της, στην τέταρτη θέση (8 βαθμοί).